Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-11-27

nowe prawo

Kontrola wdrożenia standardów ochrony małoletnich: obowiązek bez rygorów

Nie tylko kuratorzy oświaty, lecz także włodarze mają sprawdzać, czy szkoły, przedszkola i inne placówki prawidłowo wdrożyły lex Kamilek, która ma chronić dzieci przed przestępczością na tle seksualnym. Jednak przepisy nie precyzują, kiedy i jak mają to robić

Regulacje dotyczące standardów ochrony małoletnich zaczęły obowiązywać od 15 lutego 2024 r., a wraz z nimi weszły w życie przepisy rozdziału 4e ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 560; dalej: ustawa o ochronie małoletnich), które określają zasady kontroli realizacji tego obowiązku oraz innych wymienionych w art. 21 i art. 22b ustawy. Chodzi m.in. o obowiązki weryfikacji nowo zatrudnianych pracowników mających kontakt z dziećmi w rejestrach karnych i rejestrach sprawców przestępstw na tle seksualnym. [ramka] Na wprowadzenie standardów ochrony małoletnich placówki miały pół roku – do 15 sierpnia br.

Co może sprawdzić włodarz

Ustawa o ochronie małoletnich nałożyła dodatkowe obowiązki na pracodawców lub innych organizatorów, zatrudniających osoby, których obowiązki w ramach stosunku pracy lub danej działalności są związane z kontaktami z dziećmi (wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, ze świadczeniem porad psychologicznych, z rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką nad nimi). Do najważniejszych należą:

Sprawdzanie informacji o zatrudnianych osobach w rejestrach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00