Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

TEMATY:
TEMATY:
Data publikacji: 2024-11-21

pit

Trybunał ma dziś rozstrzygnąć, co z legislacyjnym bublem

Trybunał Konstytucyjny ma się zająć dzisiaj przepisami, które z początkiem 2018 r. wyłączyły możliwość amortyzowania składników majątku otrzymanych przez podatnika w darowiźnie

Problem polega na tym, że choć upłynęło już prawie siedem lat, nadal nie wiadomo, czy zakaz ten dotyczy również środków trwałych oraz wartości materialnych i prawnych otrzymanych do końca 2017 r.

Zmiany, które zafundowało nam w tym zakresie Ministerstwo Finansów, to dobitny przykład, jak nie należy nowelizować prawa. Najpierw bowiem MF orędowało za przepisami, które wykluczyły możliwość amortyzowania składników majątku otrzymanych w darowiźnie lub w spadku. Rząd te przepisy przyjął, a Sejm uchwalił.

Po kilku miesiącach, wskutek zmasowanej krytyki, wycofano się z mocą wsteczną z tego rozwiązania, ale tylko w odniesieniu do spadków. Nie przewidziano analogicznych przepisów odnośnie do darowizn sprzed 2018 r.

Nie wiadomo, co o tym zadecydowało. W wyjaśnieniach dla DGP Ministerstwo Finansów zapewniało, że zakaz amortyzacji nie dotyczy również darowizn sprzed 2018 r. Poszły za tym korzystne interpretacje indywidualne, ale – jak się okazuje – urzędy skarbowe i izby administracji skarbowej nie wzięły pod uwagę ani zapewnień MF, ani interpretacji indywidualnych, tylko zaczęły wymierzać podatek, kierując się brzmieniem przepisów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00