Artykuł
ORLEN proponuje regulacyjne założenia transformacji energetycznej dla Polski oraz UE
Już za nieco ponad miesiąc nasz kraj obejmie prezydencję w Radzie Unii Europejskiej. To stwarza okazję do dyskusji na temat kierunku, w jakim będą podążać UE oraz Polska. Grupa ORLEN ogłosiła manifest, w którym wytycza ścieżkę dla sektora energetycznego
Manifest został zaprezentowany podczas zakończonego wczoraj Kongresu Open Eyes Economy Summit (OEES) w Krakowie. Grupa ORLEN, lider sektora paliwowego i energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej, przedstawiła w nim kierunki działań na najbliższe dekady. Ten strategiczny dokument wpisuje się jednocześnie w plany ORLEN dotyczące osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.
ORLEN monitoruje unijne otoczenie regulacyjne i procedowane zmiany prawne, zwłaszcza w kontekście propozycji dotyczących transformacji energetycznej, ochrony klimatu i konkurencyjności firm. Czyni to nie tylko dzięki branżowym, krajowym i międzynarodowym organizacjom, ale również poprzez własne przedstawicielstwo w Brukseli.
Kompleksowe działania Grupy ORLEN
Grupa ORLEN konsekwentnie realizuje szeroko zakrojone działania, łączące cele klimatyczne z ideą wspierania konkurencyjności europejskiego przemysłu. Strategia koncernu zakłada w najbliższej dekadzie inwestycje w zielone projekty, takie jak morskie i lądowe farmy wiatrowe, fotowoltaika, biogaz, biometan, biopaliwa nowej generacji oraz odnawialny wodór. ORLEN stawia też na produkcję energii w technologii małych reaktorów jądrowych SMR oraz rozwój elektromobilności. Równolegle prowadzone są prace związane z rozwojem sieci elektroenergetycznych czy dekarbonizacją ciepłownictwa systemowego. Obrany został kurs zakładający obniżenie emisji w segmentach rafinerii, petrochemii, wydobycia oraz energetyki.