Jakie są skutki podatkowe nieodpłatnego działu spadku dokonanego przez rodzeństwo
Na podstawie dziedziczenia ustawowego jedynymi spadkobiercami po zmarłym ojcu są jego syn i córka, którzy dziedziczą w równej części po połowie masy spadkowej. W skład spadku wchodzi zabudowana nieruchomość gruntowa. Rodzeństwo postanowiło dokonać zgodnego działu spadku w ten sposób, że własność nieruchomości zostanie przyznana na wyłączność córce spadkodawcy. Działowi spadku nie będą towarzyszyć spłaty i dopłaty, gdyż zgodny dział spadku nastąpi bez obowiązku spłat. Czy w tym przypadku konieczne jest zapłacenie jakiegoś podatku?
W przypadku nieodpłatnego działu spadku w grę mogą wchodzić trzy podatki, tj.:
- od spadków i darowizn,
- od czynności cywilnoprawnych,
- dochodowy od osób fizycznych.
Przeanalizujemy więc po kolei regulacje dotyczące tych danin, a także przedstawimy wnioski płynące z interpretacji indywidualnych wydanych w podobnych sprawach.
podatek od spadków i darowizn
Opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn może podlegać jedynie nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych wymienionych w art. 1 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z ww. przepisami podatkowi temu podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: