Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2023-09-18

rozmowa

Zbliżamy się do 2015 roku

Pawłowski: Kumulacja problemów w Afryce powoduje zwiększony napływ migrantów. Dotychczasowe rozwiązania są niewystarczające, trzeba wymyślić coś nowego

Sytuacja humanitarna na Lampedusie jest tragiczna. Jednego dnia, w ciągu 24 godzin, do włoskiej wyspy miało dopłynąć nawet 7 tys. migrantów. Czy rzeczywiście mamy do czynienia z bezprecedensowymi liczbami, z obciążeniem jak nigdy?

Maciej Pawłowski, Instytut Nowej Europy, ekspert ds. migracji

Maciej Pawłowski, Instytut Nowej Europy, ekspert ds. migracji

W latach 2015 i 2016 było więcej napływów migrantów, więcej śmierci na morzu. Problem polega jednak na tym, że sytuacja migracyjna od 2018 r. wydawała się uporządkowana, a teraz liczby znowu zaczynają rosnąć. To wciąż jeszcze bardziej kwestia tendencji niż samej skali, nie doszliśmy jeszcze do liczb z lat 2015 i 2016, ale się do tego zbliżamy. Mimo rozwiązań, które przyjęliśmy po tamtym kryzysie. Mam tu na myśli rozszerzenie działalności Frontexu oraz podpisanie umów migracyjnych między państwami Unii Europejskiej a krajami Afryki Północnej. To okazuje się teraz niewystarczające. Widzimy reakcje paniczne ze strony państw członkowskich, jak zamykanie przez Francję granicy z Włochami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00