Czy pracownicy na zastępstwo mają prawo do świadczeń socjalnych
Firma zatrudnia kilku pracowników na zastępstwo. Czy mają oni - tak samo jak reszta pracowników - prawo do świadczeń z zfśs?
Firma zatrudnia kilku pracowników na zastępstwo. Czy mają oni - tak samo jak reszta pracowników - prawo do świadczeń z zfśs?
Poszerzenie możliwości uzyskania uprawnień zawodowych pracownika socjalnego, wyższy o 150 zł dodatek środowiskowy, krótszy o 2 lata okres oczekiwania na pierwszy dodatkowy urlop wypoczynkowy i nowe formy wsparcia w postaci pomocy psychologicznej i szkoleń to najważniejsze zmiany dotyczące zatrudnienia pracowników socjalnych. Zaczną one obowiązywać w większości przypadków od 30 maja 2021 r.
24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 4.0.
Pracownica korzystająca z urlopu rodzicielskiego chce podjąć pracę na pół etatu. Jak ustalić, o ile wydłuży się jej urlop rodzicielski?
Pracownica jest zatrudniona na 1/2 etatu od 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2019 r. Pracuje 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. Złożyła wniosek o dofinansowanie wypoczynku (tzw. wczasy pod gruszą). W regulaminie zfśs jest zapis, że warunkiem uzyskania dofinansowania do wypoczynku jest skorzystanie z wypoczynku trwającego jednorazowo 14 dni kalendarzowych. Pracownica nie ma 10 lat stażu pracy
Sąd Najwyższy 20 stycznia 2011 r. podjął uchwałę w sprawie dotyczącej kwoty wolnej od egzekucji w przypadku zbiegu prawa świadczeniobiorcy do emerytury i renty (III UZP 2/10).
Nasza firma nie tworzy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, ale wypłaca świadczenia urlopowe. Mamy pracownika, którego zatrudniamy na podstawie dwóch umów o pracę przy dwóch różnego rodzaju pracach. W sumie pracuje na 1 i 1/4 etatu. Czy powinien dostać świadczenie urlopowe w wymiarze ograniczonym do jednego etatu, czy wyliczone proporcjonalnie do wielkości etatu, czyli 5/4 podstawowej kwoty
Udzieliliśmy pracownikowi 6 dni urlopu od 5 do 12 lutego 2018 r. Następnie zgłosił on zamiar wykorzystania jeszcze 4 dni urlopu na żądanie od 13 do 16 lutego 2018 r. Razem z weekendami będzie więc wypoczywał przez 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy w tej sytuacji należy mu wypłacić świadczenie urlopowe, a jeżeli tak, to do którego dnia najpóźniej powinna nastąpić wypłata - pyta Czytelniczka z Lublina
Pracodawcy spoza sektora budżetowego mogą zrezygnować zarówno z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, jak i wypłaty pracownikom świadczenia urlopowego. Pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 pracowników objętych układem zbiorowym pracy postanowienia w sprawie nietworzenia zfśs i niewypłacania świadczenia urlopowego zawierają w tym układzie. Jeżeli pracownicy nie są objęci układem zbiorowym
Zatrudniamy 14 pracowników, więc nie tworzymy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jednak wypłacamy pracownikom świadczenie urlopowe. Jednym z warunków otrzymania tego świadczenia przez pracownika jest wykorzystanie 14 dni kalendarzowych nieprzerwanego wypoczynku. Czy warunek ten jest spełniony w przypadku pracownika, którego urlop trwa od 2 maja do 15 maja i w trakcie urlopu występuje Święto
Jedna z naszych pracownic złożyła wniosek o udzielenie jej 1-miesięcznego urlopu bezpłatnego. W trakcie tego urlopu wystąpiła o przyznanie jej zapomogi socjalnej ze środków zfśs. Czy pracodawca może udzielić zapomogi socjalnej pracownicy korzystającej z urlopu bezpłatnego - pyta Czytelniczka z Puław.
Czy świadczenie otrzymywane w ramach programu Rodzina 500+ wlicza się do dochodu rodziny, od którego zależy wysokość świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych - pyta Czytelnik z Ostrowca Świętokrzyskiego.
Emeryci - byli pracownicy zakładu pracy mogą korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ostatniego pracodawcy. Warunkiem jest, aby osoby te przeszły na emeryturę po okresie zatrudnienia w ostatnim zakładzie pracy, bezpośrednio po zakończeniu umowy o pracę lub pośrednio, np. po okresie pobierania renty. Przy czym przed nabyciem statusu emeryta nie mogą zawrzeć umowy o pracę z innym pracodawcą
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, Spółka zwraca się z pytaniem, czy ma prawo uznawać za koszty uzyskania przychodów wydatki związane z wypłatą świadczeń urlopowych?
Czy w świetle przedstawionego powyżej opisu zdarzenia przyszłego, Spółka będzie miała prawo uznawać za koszty uzyskania przychodów wydatki związane z wypłatą świadczeń urlopowych?
30 września mija termin na udzielenie pracownikowi zaległego urlopu wypoczynkowego. Zasadniczo do tego dnia pracodawca powinien też wpłacić drugą ratę odpisu na ZFŚS. Pracodawcy, który nie dopełnił tych obowiązków w terminie, grozi kara grzywny.
Udzieliliśmy pracownikowi urlopu wypoczynkowego w wymiarze 14 dni kalendarzowych. Przed jego rozpoczęciem wypłaciliśmy mu świadczenie urlopowe. Pracownik po wykorzystaniu 4 dni urlopu zachorował. Urlop został więc przerwany. Czy w takim przypadku pracownik powinien zwrócić wypłacone świadczenie urlopowe - pyta Czytelniczka z Kielc.
1. Zaliczenie do kosztów przychodu wydatków poniesionych na drobne upominki, posiłki w nadgodzinach, wynajem sali na zajęcia sportowe, bilety na wydarzenia kulturalne i edukacyjne spotkania integracyjne, organizację zawodów sportowych, karnety sportowe;2. Niezakwalifikowanie ww. kosztów jako wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych
Nasz pracownik złożył wniosek o wypłatę świadczenia urlopowego na początku stycznia (będzie przebywał na urlopie od 12 do 23 stycznia 2015 r.). Czy mamy obowiązek wypłacić mu świadczenie, skoro chcemy w tym roku zrezygnować z wypłaty świadczeń urlopowych i do końca stycznia przekażemy pracownikom stosowną informację - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.
Przekazanie prezentów świątecznych pracownikom i zleceniobiorcom może odbywać się zarówno ze środków zfśs, jak i obrotowych. Bez względu na źródło finansowania tych świadczeń płatnik powinien ustalić, czy odbiorca świadczenia uzyskał przychód, a jeśli tak, to w jakiej wysokości oraz czy przekazane świadczenie jest zwolnione z podatku dochodowego i ze składek ZUS.
Na przełomie roku pracodawcy mają więcej obowiązków w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Ustalenie wymiarów czasu pracy na 2013 r., zmiana umów o pracę w związku ze zmianą minimalnego wynagrodzenia od 1 stycznia 2013 r., złożenie w ZUS informacji ZUS IWA - to tylko część zadań, jakie będą mieli pracodawcy w najbliższym czasie.