Kiedy pracownik uzyskuje status emeryta i prawo do świadczeń z zfśs lub układu zbiorowego pracy
Emeryci - byli pracownicy zakładu pracy mogą korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych ostatniego pracodawcy. Warunkiem jest, aby osoby te przeszły na emeryturę po okresie zatrudnienia w ostatnim zakładzie pracy, bezpośrednio po zakończeniu umowy o pracę lub pośrednio, np. po okresie pobierania renty. Przy czym przed nabyciem statusu emeryta nie mogą zawrzeć umowy o pracę z innym pracodawcą. W razie zawieszenia pobieranej emerytury na czas kolejnego zatrudnienia i powrocie na to świadczenie po jego zakończeniu stają się (ponownie) emerytami - byłymi pracownikami, ale już tego ostatniego pracodawcy.
Stosunek pracy z pracownikiem można rozwiązać na wiele sposobów, aby jednak przy okazji takiego działania pracownik uzyskał status emeryta - byłego pracownika zakładu pracy, konieczne jest spełnienie kilku podstawowych warunków. To od nich będzie zależeć, czy pracownik znajdzie się w katalogu osób uprawnionych do świadczeń socjalnych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs).
Do tzw. osób uprawnionych do świadczeń z zfśs należą:
● pracownicy i ich rodziny, ● emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny, ● osoby, którym pracodawca przyznał prawo do korzystania ze świadczeń finansowanych z funduszu