Stosowanie stawek podatku od nieruchomości dla gruntów niezabudowanych w obszarze rewitalizacji - stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Katowicach z dnia 9 stycznia 2024 r., sygn. WA-023/129/23
Od 1 stycznia 2022 r. zwolnienie z podatku od nieruchomości obejmujące dotąd tylko grunty zajęte pod budynki i budowle znajdujące się na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego rozszerzone zostanie na pozostałe grunty zajęte na części lotnicze takich lotnisk. Zmianę wprowadzi nowelizacja ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opublikowana 25 sierpnia 2021 r.
Przychody z dzierżawy gruntów rolnych podlegają opodatkowaniu PIT, tylko w przypadku gdy grunty te stanowią gospodarstwo rolne, a dzierżawa odbywa się na cele nierolnicze. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
W 2020 r. spółce wygasa koncesja na wydobywanie kopalin. W latach 2020-2025 spółka przeprowadzi rekultywację zniszczonego terenu przez kopalnię (nieużytki). Czy spółka będzie mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od nieruchomości na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych?
Spółka prawa handlowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabyła w marcu nieruchomość gruntową o powierzchni 2000 m2, na której znajduje się budynek o powierzchni 400 m2, jednocześnie, w trakcie roku, spółka wybudowała na tym gruncie budowlę o powierzchni 200 m2. W którym momencie w tym przypadku powstaje obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości?
Spółka nabyła działkę, na której stoi budynek wpisany do rejestru zabytków. Budynek nie będzie wykorzystywany w prowadzonej działalności. Czy grunt pod tym budynkiem podlega zwolnieniu z podatku od nieruchomości? Działka nie jest wpisana do rejestru zabytków.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia usług leasingu? Jak należy dokumentować dokonywanie wpłat?
1. Kiedy mogę odliczyć VAT naliczony z faktury za telefon i inne media? Czy w miesiącu, w którym przypada termin płatności uwidoczniony na fakturze, czy w miesiącu, w którym dokonałam faktycznej płatności za fakturę? 2.Czy mogę dokonać odliczenia VAT naliczonego z faktury za telefon wystawionej na osobę, od której kupiłam lokal użytkowy na prowadzenie działalności gospodarczej? Faktura ta obejmowała
W sytuacji nabycia dużego gospodarstwa rolnego, po którym następuje zmiana przeznaczenia nieruchomości w planie zagospodarowania przestrzennego na wniosek podatnika oraz jej podział na kilkadziesiąt działek, wielokrotna sprzedaż kolejnych działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (wyroki NSA z 17 kwietnia 2018 r., sygn. akt I FSK 973/16 i I FSK 974/16).
Do ustalania przelicznika powierzchni użytków rolnych klasy VIz należy stosować takie przeliczniki jak dla użytków rolnych klasy VI. Takie korzystne dla podatników stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej, której fragment przedstawiamy.
Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie musi płacić najwyższej „gospodarczej” stawki podatku od nieruchomości od wszystkich posiadanych przez siebie gruntów – wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 2017 r., sygn. akt SK 13/15 (Dz.U. z 2017 r. poz. 2372).
Jeżeli objęta obszarem rewitalizacji działka niezabudowana wchodzi w skład nieruchomości zabudowanej, nie ma do niej zastosowania wyższa stawka podatku od nieruchomości od gruntów niezabudowanych. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w opublikowanym 28 kwietnia 2016 r. piśmie, którego fragment przedstawiamy. Pełna treść pisma jest dostępna na www.mk.infor.pl wraz z bieżącym numerem Mk.
W październiku 2014 r. zawarliśmy umowę przedwstępną nabycia gruntu niezabudowanego. Planujemy wybudowanie na nim w przyszłości siedziby jednego z oddziałów naszej firmy. Mamy jednak pewne wątpliwości, czy stawka VAT w wysokości 23%, którą chce zastosować sprzedawca gruntu, jest właściwa. Grunt nie jest objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Nie wydano również dla niego decyzji o
Mamy zamiar nabyć grunt, na którym znajduje się kilka budynków i elementów infrastruktury - m.in. magazyn, budynek biurowy, parking. Poza tym sprzedaż będzie obejmowała również wyposażenie nieruchomości. Dostawa części elementów znajdujących się na gruncie będzie zwolniona z VAT. Część z nich będzie objęta VAT w stawce 23%. Całość będzie dokumentowana fakturami VAT. Czy w takim przypadku będziemy zobowiązani
Użytkownicy wieczyści gruntów mają prawo ubiegać się o przekształcenie prawa wieczystego użytkowania w prawo własności. Jak ustalić wartość początkową gruntu nabytego na skutek przekształcenia w sytuacji, gdy opłata za przekształcenie jest uiszczana w ratach? Czy nieumorzona dotychczas wartość prawa wieczystego użytkowania ma wpływ na wartość początkową, mimo że odpisy amortyzacyjne nie stanowią kosztu
Zgromadzenie wspólników spółki z o.o. podjęło uchwałę o dobrowolnym umorzeniu udziałów jednego ze wspólników (osoby fizycznej) za wynagrodzeniem. W uchwale zgromadzenie dopuściło możliwość, aby zamiast wypłaty wynagrodzenia na wspólnika przeniesiona została własność gruntu należącego do spółki. Jakie obowiązki będzie miała spółka, jeżeli skorzysta z tej możliwości?
Wybudowaliśmy w 2006 r. budynek na gruncie, do którego przysługiwało nam prawo wieczystego użytkowania. Od października 2006 r. wynajmujemy część budynku. W 2007 r. kupiliśmy od miasta grunt ze stawką 22%. Wybudowaliśmy na nim nowy parking i ogrodzenie i odliczyliśmy od tych zakupów VAT (odrębne środki trwałe). Parking był wykorzystywany przez naszą firmę, nie był wynajmowany. Teraz chcemy sprzedać
Wola stron umowy co do sposobu przeznaczenia w przyszłości terenu niezabudowanego nie może być podstawą do określenia stawki podatku od towarów i usług - wyrok WSA w Krakowie z 27 kwietnia 2011 r. (sygn. akt I SA/Kr 2155/10).