Czy podatnik kupując z żoną mieszkanie może odliczyć VAT
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur z tytułu zakupu i remontu mieszkania na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - cele mieszkaniowe.
W zakresie możliwości zwolnienia przedmiotowego - cele mieszkaniowe (spłata kredytu, wkład własny do kredytu).
Zastosowanie ulgi mieszkaniowej w przypadku wydatkowania przychodu na spłatę kredytu, zakup lokalu mieszkalnego i jego remont.
Skutki podatkowe umorzenia części zadłużenia z tytułu kredytu mieszkaniowego.
Możliwości skorzystania z zaniechania poboru podatku w stosunku do kwoty umorzonej i kwoty zwróconej.
Podatek od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku VAT z faktury za zakup lokalu, wystawionej na oboje małżonków oraz z faktur za zakup wyposażenia do lokalu wystawionych na Pana.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (ulga mieszkaniowa).
W zakresie opodatkowania otrzymanej kary umownej i rozliczenia kosztów komorniczych.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od zakupu lokalu mieszkalnego, najmu i zakupu towarów i usług związanych z remontem i wyposażeniem lokalu mieszkalnego.
W zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu ze sprzedaży nieruchomości w przypadku wydatkowania środków na nabycie dwóch lokali mieszkalnych.
Zwolnienie od podatku przychodu ze sprzedaży dwóch mieszkań wydatkowanego na spłatę kredytów udzielonych na ich zakup oraz nabycie od dewelopera dwóch innych mieszkań.
Możliwość pomniejszenia podstawy opodatkowania (środki otrzymane w wyniku sprzedaży lokalu prywatnego otrzymanego w drodze darowizny od rodziców) o kwotę wydatkowaną na zakup mieszkania, czyli przeznaczenie środków ze sprzedaży nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe oraz spłatę kredytu hipotecznego, który ciążył na nieruchomości.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - wynajem zakupionego mieszkania.
W zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w drodze umowy dożywocia.
Sposób obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, na zakup którego skorzystano ze zwolnienia dotyczącego celów mieszkaniowych, w tym kosztów uzyskania przychodu i korekty zeznania przy braku wydatkowania w okresie trzech lat na własne cele mieszkaniowe środków ze sprzedaży w 2020 r. tego lokalu.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (ulga mieszkaniowa).
Zameldowanie nie zostało przez ustawodawcę wymienione jako warunek umożliwiający do skorzystania ze zwolnienia wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Cele mieszkaniowe z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT na zakup lokalu mieszkalnego z wydatkowaniem kwoty ze zbycia zakupionego lokalu mieszkalnego.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (zakup dwóch lokali mieszkalnych częściowo ze środków pochodzących z kredytów).
Spłaty pożyczki na zakup lokalu mieszkalnego, w którym mieszka córka Wbioskodawczyni, nie mieści się w pojęciu „zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych” objętych dyspozycją przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wydatków poniesionych na zakup lokalu mieszkalnego częściowo wykorzystywanego do działalności gospodarczej i wykończenie tego lokalu.