Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.391.2024.3.PM
Sprzedaż wyodrębnionej własności lokalu nr 1 wraz z miejscem parkingowym korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
Sprzedaż wyodrębnionej własności lokalu nr 1 wraz z miejscem parkingowym korzysta ze zwolnienia od podatku VAT.
Interpretacja indywidualna dotycząca podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia prawa do pomniejszenia podatku (VAT) należnego o cały podatek naliczony z faktur dokumentujących nabycie mieszkania, pomieszczenia gospodarczego oraz miejsca parkingowego.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia (cele mieszkaniowe).
Możliwość amortyzacji lokali mieszkalnych i miejsca postojowego.
Uznanie wydania miejsc parkingowych do korzystania przez nabywcę za dostawę towaru, zwolnienia od podatku VAT sprzedaży miejsc parkingowych oraz obowiązek udokumentowania transakcji fakturą.
Uznanie usługi najmu i miejsca postojowego jako usługi kompleksowej, oraz zwolnienia od podatku dostawy lokalu.
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej odpisów amortyzacyjnych oraz wskazanych we wniosku wydatków dotyczących lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w części w tej działalności
Zbycie lokalu mieszkalnego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej źródło przychodu.
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do pomniejszenia przychodu o koszty uzyskania przychodu w postaci: odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej mieszkania (uwzględniającej wydatki na wykończenie), odsetek od rat kredytu hipotecznego faktycznie zapłaconych, wydatków z tytułu czynszu i energii elektrycznej - w takiej proporcji, w jakiej powierzchnia pomieszczenia
Brak prawa do odliczenia w całości kwot podatku naliczonego od zakupu lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego w garażu podziemnym oraz od wydatków poniesionych na remont tego lokalu.
Amortyzacja lokalu mieszkalnego oraz miejsca postojowego.
W publikowanym artykule kontynuujemy tematykę podjętą w poprzednim numerze. W pierwszej części omówiliśmy między innymi podwyższenie stawek podatkowych, powstanie obowiązku podatkowego, terminy dokumentowania sprzedaży usług budowlano-montażowych, sprzedaż budynków i budowli.
Podatek od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla transakcji sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z komórki lokatorskiej i/lub miejsca postojowego.
Podatnik czynny na podstawie art. 86 ustawy o VAT może odliczyć polski podatek, jeśli kupione towary są wykorzystywane do działalności opodatkowanej. Jeżeli natomiast są wykorzystywane zarówno do działalności opodatkowanej, jak i zwolnionej, to aby ustalić VAT do odliczenia, stosuje proporcję. Gdy kupiony towar lub usługa są wykorzystywane do celów innych niż działalność, stosuje również preproprocję
Czy w sytuacji, gdy mieszkanie i miejsce postojowe znajdujące się w hali garażowej stanowiącej część nieruchomości wspólnej kupowane są jednym aktem notarialnym do całości powinna być stosowana obniżona tj. 8% stawka podatku VAT?
Czy sprzedaż odrębnej własności lokalu mieszkalnego, o którym mowa w punkcie 1) opisu zdarzenia przyszłego, wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w nieruchomości wspólnej, w ramach której określony zostanie sposób korzystania z części nieruchomości wspólnej w ten sposób, że nabywcy zostanie przydzielone prawo do wyłącznego korzystania z określonego miejsca postojowego lub z określonego boksu
Podatek od towarów i usług w zakresie zastosowania preferencyjnej stawki podatku dla sprzedaży lokali mieszkalnych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej.
Czy planowana przez Spółkę dostawa lokali mieszkalnych, po ustanowieniu ich odrębnej własności i dokonaniu odpowiednich wpisów w dwóch odrębnych księgach wieczystych, zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali, będzie korzystała z zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku VAT?
Jaką stawką podatku od towarów i usług należy opodatkować sprzedaż lokalu B (powierzchnia ok. 107 m2) wraz z udziałem we wspólnych częściach budynków, z których lokal został wyodrębniony i ich urządzeń, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali oraz udziałem w prawie własności działek, na których budynki są usytuowane, gdzie w poszczególnych aktach notarialnych umowy sprzedaży zostaje
interpretacja przepisów prawa podatkowego w sprawie dotyczącej m.in. podatku od towarów i usług w zakresie prawa i terminu odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia lokalu mieszkalnego i miejsca parkingowego.
Stawka podatku dla transakcji sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z komórki lokatorskiej i/lub miejsca postojowego.