Sprzedaż miejsca parkingowego a VAT
SPRZEDAŻ MIEJSCA PARKINGOWEGO A VAT
PYTANIE
Spółka zajmuje się działalnością developerską. W umowach materialnych (sprzedaży) mieszkań figurują lokale mieszkalne, które zgodnie z ustawą o VAT mają zerową stawkę. Figurują również mieszkania z prawem do wyłącznego korzystania z miejsc parkingowych w części wspólnej nieruchomości. Czy od różnicy w cenie należy naliczyć 22% VAT? Agnieszka T. z Sopotu.
ODPOWIEDŹ
Tak. Jeżeli łącznej sprzedaży podlega lokal mieszkalny z miejscem parkingowym lub garażem, odrębnemu opodatkowaniu stawką 0% podlega sprzedaż lokalu mieszkalnego, a odrębnemu stawką 22% sprzedaż garażu.
WYJAŚNIENIE
Kwestią bezsporną jest, że na mocy § 63 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku VAT stosuje się do sprzedaży lokali mieszkalnych przez podatników prowadzących działalność gospodarczą w zakresie budownictwa mieszkaniowego lub usług mieszkaniowych. Tematem kontrowersyjnym jest wysokość stawki podatku VAT w przypadku łącznej sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem parkingowym (garażem) mieszczącym się przeważnie w tym samym budynku co nabywane mieszkanie. Praktyka wskazuje, że przy takiej sprzedaży sprzedaż miejsc parkingowych (garażowych) opodatkowana jest różnymi stawkami podatku. Problemy związane z zastosowaniem właściwej stawki podatku VAT wiążą się przede wszystkim z brakiem jednoznacznej definicji pojęć, takich jak: lokal mieszkalny, lokal użytkowy czy część budynku mieszkalnego, bowiem sprzedaż wymienionych towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według różnych stawek.