Podstawa wymiaru składek ZUS – jak ustalić ją prawidłowo
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą zwrotnej zaliczki na poczet zwiększonych kosztów pobytu za granicą oraz bezzwrotnej zaliczki na poczet wynagrodzenia zleceniobiorców w celu wykonywania usług pomocy domowej i opieki.
Obowiązki płatnika i zastosowanie zwolnienia przedmiotowego.
Do obliczania wartości kapitału początkowego uwzględniane są krótkie okresy zatrudnienia za granicą, które nie są podstawą do zagranicznych świadczeń emerytalnych.
Zgłosił się do nas były pracownik, którego zatrudnialiśmy w latach 1980-1986. Po rozwiązaniu umowy przez blisko dwa lata nie podejmował zatrudnienia, a w 1988 r. wyjechał do pracy za granicę. Teraz chce, żebyśmy wystawili mu druk Rp-7 w celu ustalenia podstawy wymiaru kapitału początkowego, wykazując w nim wynagrodzenie zastępcze za okres pracy za granicą. Czy powinniśmy wystawić taki dokument, jeśli
Czy Wnioskodawca powinien zaliczać do przychodu pracownika w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wartość kwater noclegowych nieodpłatnie udostępnionych pracownikom w czasie ich delegowania za granicę, z których pracownicy będą korzystać w związku ze świadczoną pracą na kontraktach?
Możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Sposób obliczenie dochodu dziecka uzyskanego z pracy wykonywanej za granicą (diety, koszty uzyskania przychodu).
Możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Sposób obliczenie dochodu dziecka uzyskanego z pracy wykonywanej za granicą (diety, koszty uzyskania przychodu).
Czy istnieje możliwość skorzystania z ulgi abolicyjnej określonej w art. 27g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy istnieje możliwość odliczenia od podatku dochodowego, wyliczonego metodą określoną w art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składek na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone w Holandii?
Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć koszty dojazdu na miejsce wykonywania działalności środkami komunikacji międzynarodowej?
Zakres opodatkowania dochodu z tytułu preferencyjnego nabycia akcji w ramach uczestnictwa w programie opcyjnym, jako dochód ze stosunku pracy z zagranicy oraz kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży akcji objętych w ramach programu.
Czy poprawnym będzie korekta załącznika PIT-ZG do PIT-36 za 2008r. wykazując w poz. 11 faktyczną kwotę podatku zapłaconego w Holandii, odejmując składki na ubezpieczenie społeczne?
1. Czy koniecznym jest dokonywanie korekt deklaracji PIT-11 za 2007r. skoro pracownicy wnioskodawcy (tymczasowi) wykazali w swoich zeznaniach podatkowych prawidłowe wielkości i otrzymali już zwrot nadpłaconych zaliczek na podatek dochodowy i czy korekty powinny dotyczyć wszystkich wystawionych deklaracji PIT-11 za 2007r.? 2. Czy korekty naniesione przez wnioskodawcę na deklaracje PIT-11 za 2007r. są
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zapewniło nam prawo do podejmowania legalnej pracy w innych państwach członkowskich. Oznacza to, że mamy tam takie same prawa i obowiązki, jak pracownicy lokalni. Jakakolwiek dyskryminacja ze względu na obywatelstwo jest zakazana. Na razie jednak możemy bez ograniczeń pracować w tzw. nowych państwach członkowskich (z wyjątkiem Malty) oraz w trzech krajach tzw
Osoby, które przed 1 stycznia 1999 r. pozostawały co najmniej rok w ubezpieczeniu, powinny być szczególnie zainteresowane zasadami ustalania kapitału początkowego. Pozwala on bowiem na przełożenie wartości składek z okresu poprzedzającego reformę ubezpieczeniową.
W związku z pytaniem Czytelnika, dotyczącym pracowników oddelegowanych do Niemiec i na Węgry, przedstawiamy Państwu pogłębioną analizę zasad opodatkowania pracowników oddelegowanych do innego państwa. Mamy nadzieję, iż zasady rozliczania zawarte w wyjaśnieniu będą przydatne również dla innych Czytelników, borykających się z przedstawionymi problemami.
Wejście w życie Układu Stowarzyszeniowego spowodowało wśród obywateli naszego kraju swoistą euforię. Oto za kilka lat staniemy się pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, a Polacy bez żadnych ograniczeń będą mogli podjąć pracę w wybranym kraju unijnym. Tymczasem minęło już kilka lat, a o wejściu Polski do struktur unijnych nadal mówi się jako o perspektywie. Niezbyt jasna jest też sprawa dostępu
Co stanowi podstawę wymiaru i jak obliczyć wysokość kapitału początkowego, czy istnieje możliwość odwołania od decyzji ZUS w tym przedmiocie i korekty takiej decyzji - to pytania prenumeratorów, które wciąż wpływają do redakcji „Prawa Przedsiębiorcy”. W tym numerze kolejny raz wyjaśniamy wątpliwości naszych czytelników.
Problematyka dotycząca określenia podstawy wymiaru składek, zawieszenia emerytury, zmiany kasy chorych, ubezpieczenia osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia wciąż interesuje naszych prenumeratorów. W tym numerze „Prawa Przedsiębiorcy” odpowiadamy na nadesłane do redakcji listy.