Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2006-03-28

Wszystko o pracy za granicą

Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej zapewniło nam prawo do podejmowania legalnej pracy w innych państwach członkowskich. Oznacza to, że mamy tam takie same prawa i obowiązki, jak pracownicy lokalni. Jakakolwiek dyskryminacja ze względu na obywatelstwo jest zakazana. Na razie jednak możemy bez ograniczeń pracować w tzw. nowych państwach członkowskich (z wyjątkiem Malty) oraz w trzech krajach tzw. starej Unii (Wielka Brytania, Szwecja i Irlandia). Od 1 maja 2006 r. będziemy też mogli bez przeszkód pracować w Hiszpanii i prawdopodobnie w Portugalii i Grecji. W pozostałych krajach obowiązują nas tzw. okresy przejściowe, czyli ograniczenia w dostępie do rynku pracy. Zostaną one zniesione od 1 maja 2009 r.; w wyjątkowych przypadkach - w razie wystąpienia poważnych zakłóceń na rynku pracy danego państwa lub groźby ich wystąpienia - ograniczenia mogą zostać utrzymane jeszcze do 30 kwietnia 2011 r. Okresowe ograniczenia dotyczą pracowników, czyli osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Natomiast nie ma ograniczeń dla osób chcących pracować na własny rachunek, czyli prowadzących działalność gospodarczą. Obok Wielkiej Brytanii i Irlandii, gdzie zniesiono wszelkie utrudnienia w zatrudnieniu Polaków, do najczęściej wybieranych przez naszych rodaków krajów należą Niemcy i Włochy.

Stan prawny na 21 marca 2006 r.
Jarosław Brzozowski
WYŚLIJ PYTANIE
pgp@infor.pl
Opracowanie, które macie Państwo przed sobą, stanowi kompendium wiedzy o pracy za granicą nie tylko dla osób, które zamierzają podjąć tam zatrudnienie, ale także dla właścicieli firm, którzy upatrują szansy na zagranicznych rynkach. Zaprezentowano w nim podstawowe zasady funkcjonowania unijnego rynku pracy oraz rozwiązania przyjęte w tych państwach europejskich, do których najczęściej udają się w poszukiwaniu zatrudnienia Polacy.
Swobody dla pracowników i przedsiębiorców
Wynikająca z Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską swoboda przepływu pracowników służy zarówno pracownikom, jak i pracodawcom. Ci pierwsi mają bowiem szansę na lepiej płatną pracę i zawodową realizację, ci drudzy zaś mogą liczyć na więcej rąk chętnych do pracy oraz tańszych, wykwalifikowanych fachowców.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00