Interpretacja indywidualna z dnia 15 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.564.2024.2.AA
Wybór formy opodatkowania.
Możliwość zastosowania stawki zryczałtowanego podatku dochodowego.
Możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodu wydatków poniesionych na najem mieszkania.
W zakresie ustalenia: 1. czy zapłacony przez X podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia nieruchomości w sposób wskazany w stanie faktycznym (jeżeli czynności te są opodatkowane tym podatkiem) stanowi dla X koszt uzyskania przychodu i jako koszt bezpośredni jest potrącalny zgodnie z art. 15 ust. 4 UPDOP, tj. w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostaną odpowiadające mu przychody, 2
Ponoszone przez Spółkę koszty nabycia usług związanych z funkcjonowaniem systemów IT, tj. koszty wsparcia IT oraz koszty operacyjne IT, nie mogą stanowić kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 2 updop. Katalog kosztów kwalifikowanych uprawniających do skorzystania z ulgi B+R, określony w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, nie wymienia tego rodzaju kosztów tzn. usług.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów w ramach prowadzonej działalności gospodarczej kosztów na utrzymanie i korzystanie z lokalu mieszkalnego (m.in. czynsz, energia, woda, inne media) oraz odsetek od kredytu hipotecznego, proporcjonalnie do zajmowanej na działalność gospodarczą powierzchni lokalu mieszkalnego.
Koszty uzyskania przychodów w prowadzonej działalności gospodarczej - najem lokalu mieszkalnego.
Gmina powinna obniżyć kwotę podatku należnego na podstawie faktur korygujących, które zamierza wystawić w związku z zastosowaniem błędnej (zawyżonej) stawki podatku VAT w rozliczeniu za okres, w którym wystawione zostaną faktury.
Uznanie świadczenia usług wynajmu mieszkań z możliwością korzystania z dostarczonych do lokali mediów jako usług kompleksowych, zwolnienie od podatku świadczonych przez Wnioskodawcę usług wynajmu mieszkań, zwolnienie z obowiązku ewidencji za pomocą kasy rejestrującej usług wynajmu mieszkań w przypadku gdy najemcy będą uiszczać opłaty czynszowe za pomocą rachunków bankowych.
Firma wynajmuje lokal od osoby fizycznej dla pracowników. Osoba fizyczna nie ma obowiązku wystawiania refaktury. Czy firma może zaksięgować w koszty media?
Możliwość zaliczenie wydatków do kosztów uzyskania przychodów
Określenie czy koszty wynajęcia mieszkania w celu nawiązania stałej współpracy z podmiotem gospodarczym spełnią przesłanki określone w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie opłat najemców
1. Czy koszty wynajmu hali (w tym także koszty podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste oraz z uwzględnieniem różnic kursowych), w której instalowana jest linia do lakierowania, koszty ochrony tej hali oraz dostarczanych do niej mediów, ponoszone w latach 2019-2022 (czyli w okresie montażu i rozruchu testowego linii do lakierowania) stanowią dla Wnioskodawcy pośrednie koszty uzyskania
Brak opodatkowania czynności przenoszenia kosztów utrzymania nieruchomości oraz rozliczenia zimnej wody i ścieków oraz dokumentowania tych czynności notą księgową.
Ustalenie podstawy opodatkowania przychodów z najmu.
Ustalenie podstawy opodatkowania przychodów z najmu.
Zasady opodatkowania dostawy energii cieplnej i odbioru nieczystości stałych w przypadku najmu lokali użytkowych oraz ustalenie daty powstania obowiązku podatkowego.
1) Czy w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym płatności od innych podmiotów z tytułu zapłaty za zużyte przez te podmioty media, dokonane na podstawie refaktury stanowią dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu art. 12 ustawy o CIT niepodlegający zwolnieniu strefowemu? 2) Czy w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym wydatki poniesione na zakup mediów, które są refakturowane
Podstawa opodatkowania dla najmu i dostawy mediów, opodatkowanie/niepodleganie opodatkowaniu dostawy mediów, odliczenie przy zastosowaniu właściwego prewspółczynnika.
Czy płatności od innych podmiotów z tytułu zapłaty za zużyte przez nich media, dokonane na podstawie refaktury stanowią dla Wnioskodawcy przychód podatkowy w rozumieniu art. 12 updop; - Czy wydatki poniesione na zakup mediów, które są refakturowane stanowią dla Wnioskodawcy koszt podatkowy w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop.
Możliwość ujęcia w kosztach uzyskania przychodu z tytułu najmu nieruchomości poniesionych wydatków.