Aktorkę można traktować jak przedsiębiorstwo
Szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) może z urzędu (czyli z własnej inicjatywy) zmienić wydaną wcześniej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) interpretację indywidualną. Dzieje się tak, jeśli stwierdził jej nieprawidłowość, uwzględniając w szczególności orzecznictwo sądów, Trybunału Konstytucyjnego lub Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Szef KAS nie jest w tym zakresie
Wadium uiszczane w postępowaniu przetargowym nie może być kosztem uzyskania przychodu, nawet gdy zostało zatrzymane za zgodą podatnika - wyrok NSA z 27 czerwca 2014 r., sygn. akt II FSK 1821/12.
Podatnik, który przekaże w drodze darowizny prowadzone dotychczas przedsiębiorstwo, nie uzyskuje z tego tytułu dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Takie stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej, której fragment przedstawiamy.
Konstytucja Biznesu to zawarty w pakiecie 5 ustaw zbiór przepisów, których zadaniem jest ułatwienie prowadzenia własnego biznesu, szczególnie w odniesieniu do małych i średnich przedsiębiorstw. Największe zmiany wprowadzono dla przedsiębiorców, którzy zaczynają prowadzenie własnej działalności. Dla nich przewidziano tzw. ulgę na start, polegającą na półrocznym zwolnieniu z opłacania części obowiązkowych
Płatnicy składek, którzy ubiegają się o dofinansowanie przez ZUS działań w celu poprawy bezpieczeństwa warunków pracy w swoich zakładach, od 1 stycznia 2018 r. będą musieli stanąć do konkursu projektów. Dofinansowania z zakresu prewencji wypadkowej nie uzyskają m.in. płatnicy, którzy zalegają z płatnościami składek i podatków.
Gdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą przekazuje nieodpłatnie towary lub świadczy usługi, zawsze musi ustalić, czy trzeba naliczyć VAT oraz co z podatkiem naliczonym. W wielu sytuacjach nie trzeba płacić VAT od darowizny. Tak będzie w przypadku darowizn przedsiębiorstwa, gospodarstwa czy pieniędzy.
Od przeszło 20 lat prowadzę działalność gospodarczą. Zatrudniam w jej ramach 10 osób. Przez ten czas firma bardzo się rozwinęła - m.in. nawiązaliśmy kontakty i istotne kontrakty z zagranicznymi kooperantami. Ze względu na wiek i nie najlepszą kondycję fizyczną chcę przekazać całe przedsiębiorstwo synowi w drodze darowizny. Darowizna obejmie wszystko, co było do tej pory związane z firmą, w tym również
Czy darowizna przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi środek trwały, powoduje po stronie obdarowanego obowiązek dokonania korekty VAT na podstawie art. 91 ust. 9 ustawy o VAT?
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który wykonywał roboty budowlane dla spółki akcyjnej, zmarł nie zakończywszy prac. Nie wystawił w związku z tym faktury. Jak powinno wyglądać rozliczenie spółki ze spadkobiercami zmarłego przedsiębiorcy?
Nasza firma wytwarza napoje. Forma prawna prowadzonej działalności to spółka z o.o. Produkt oferowany przez naszą firmę charakteryzuje się wysoką sezonowością, a popyt na niego zależy w dużej mierze od warunków atmosferycznych, szczególnie w sezonie. Większość zysków realizujemy latem, produkując między innymi wodę mineralną na zlecenie dużych sieci handlowych. Zdajemy sobie jednak sprawę z tego, że
Dlaczego przedsiębiorstwa, które posiadają własne kapitały umożliwiające im finansowanie bieżących inwestycji, korzystają z długu? Finansowanie za pomocą długu powoduje przecież konieczność spłaty kapitału powiększonego o odsetki. Natomiast wykorzystanie kapitału własnego nic nie kosztuje. Jeśli natomiast korzystanie z długu jest opłacalne, to proszę o wskazanie, gdzie istnieje górna granica finansowania
Co oznacza pojęcie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części? Jakie są podatkowe skutki nabycia przedsiębiorstwa w drodze kupna, darowizny bądź spadku?
Czy wniesienie przedsiębiorstwa aportem do spółki z o.o. powoduje obowiązek dokonania przez podatnika korekty deklaracji VAT?
Jakie są możliwe przekształcenia spółek kapitałowych? Kiedy i jak ustalić dochód w przekształcanych podmiotach? Zasady opodatkowania wspólników.
Przepisy prawa podatkowego nie określają procedury przekształcenia przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, jeżeli działania mają na celu wejście do spółki akcyjnej. Z tego też względu jako przekształcenie należy traktować wiele czynności prawnych, które umożliwią spółce akcyjnej faktyczne przejęcie przedsiębiorstwa prowadzonego na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Inwentaryzacja stanowi najistotniejszy element weryfikacji majątku podmiotu gospodarczego. W prowadzeniu działalności gospodarczej często zdarza się, że wskutek różnych przyczyn obraz stanu posiadania majątku i źródeł jego finansowania ujawniony w księgach rachunkowych nie pokrywa się z rzeczywistością.