comment
Artykuł
Data publikacji: 2002-06-26
Jakie skutki podatkowe?
Wprowadzenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki akcyjnej
Przepisy prawa podatkowego nie określają procedury przekształcenia przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, jeżeli działania mają na celu wejście do spółki akcyjnej. Z tego też względu jako przekształcenie należy traktować wiele czynności prawnych, które umożliwią spółce akcyjnej faktyczne przejęcie przedsiębiorstwa prowadzonego na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
dr Dariusz Handor, pracownik administracji podatkowej, wykładowca w Wyższej Szkole Bankowej w Toruniu
Przekształcenie przedsiębiorstwa osoby fizycznej mające na celu wejście do spółki akcyjnej może polegać na:
1) likwidacji działalności i wniesieniu uzyskanego z likwidacji majątku do spółki akcyjnej jako pokrycie kapitału zakładowego tejże spółki akcyjnej,
2) sprzedaży przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej,
3) wniesieniu do spółki akcyjnej wkładu niepieniężnego w postaci przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorstwo zdefiniowane zostało w art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 z późn.zm., dalej k.c.). Przez pojęcie przedsiębiorstwa rozumie się zespół składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych. Obejmuje wszystko to, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, w szczególności: firmę (nazwę), znaki towarowe i inne oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo, księgi handlowe, nieruchomości i ruchomości należące do przedsiębiorstwa (w tym produkty i materiały), patenty, wzory użytkowe i zdobnicze, zobowiązania i obciążenia związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, prawa wynikające z najmu i dzierżawy lokali zajmowanych przez przedsiębiorstwo.
Zgodnie z art. 552 czynność prawna, której przedmiotem jest przedsiębiorstwo, obejmuje wszystko co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Zbycie przedsiębiorstwa przez osobę fizyczną powinno obejmować jako minimum te składniki, których obecność jest niezbędna, aby dany zespół można było nazwać przedsiębiorstwem. Na nabywcę musi jednocześnie przejść minimum środków koniecznych do tego, by nabywca mógł prowadzić przedsiębiorstwo. Zbycie przedsiębiorstwa nie musi być równoznaczne ze zbyciem całego majątku. W niektórych sytuacjach do uznania, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, wystarcza nabycie tylko tych jego składników, które umożliwiają kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.
Pozostało 95% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka