Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-08-05

Jak prawidłowo rozliczyć w VAT, PIT i PCC wydzierżawienie przedsiębiorstwa

Przedsiębiorca jest polskim rezydentem podatkowym oraz podatnikiem VAT czynnym i podatnikiem VAT UE. W ramach jednoosobowej działalności gospodarczej wpisanej do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej prowadził on restaurację (wyłącznie działalność opodatkowana VAT). Przedsiębiorca jest opodatkowany na zasadach podatku liniowego i prowadzi księgi rachunkowe. Z 1 sierpnia 2024 r. przedsiębiorca wydzierżawił prowadzone przedsiębiorstwo Y spółce z o.o. (polski rezydent podatkowy, podatnik VAT czynny i podatnik VAT UE). W jego skład wchodzą m.in. środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, w szczególności: budynek restauracji wraz z gruntem, maszyny i urządzenia, narzędzia, środki transportu (samochód osobowy i samochód dostawczy o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony), licencje, know-how, wyposażenie, zapasy surowców, materiałów.

Umowa dzierżawy, która została zawarta na trzy lata, przewiduje miesięczny czynsz w wysokości 10 000 zł netto, płatny z góry do 20. dnia danego miesiąca na podstawie wystawionej faktury. Czynsz ma być corocznie waloryzowany o wskaźnik inflacji (współczynnik inflacji CPI r./r. publikowany przez Główny Urząd Statystyczny). Ustalony w umowie czynsz odpowiada wartości rynkowej. W umowie dzierżawy zapisano, że umowy z dostawcami mediów zawrze bezpośrednio dzierżawca, zatem przedsiębiorca nie będzie ich refakturować. Podatek od nieruchomości nie będzie refakturowany na dzierżawcę. Fakturę za sierpień 2024 r. przedsiębiorca wystawił 2 sierpnia 2024 r. (z terminem płatności do 20 sierpnia 2024 r., zgodnie z umową). Przedsiębiorca rozlicza VAT i zaliczki na PIT za okresy miesięczne na zasadach ogólnych. Pomiędzy spółką Y a przedsiębiorcą nie zachodzą powiązania w rozumieniu art. 32 ust. 2 ustawy o VAT, art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT i art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT.

Po zawarciu umowy dzierżawy przedsiębiorca w ramach działalności gospodarczej świadczy jedynie usługę wydzierżawiania przedsiębiorstwa, nie prowadzi działalności gospodarczej w żadnym innym zakresie. Umowa dzierżawy nie spełnia warunków do uznania jej za leasing finansowy. Jak przedsiębiorca (wydzierżawiający) powinien rozliczyć VAT, PIT i PCC od dzierżawy przedsiębiorstwa za sierpień 2024 r.?

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00