Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2015-11-28

Darowizny - skutki dla rozliczeń VAT

Gdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą przekazuje nieodpłatnie towary lub świadczy usługi, zawsze musi ustalić, czy trzeba naliczyć VAT oraz co z podatkiem naliczonym. W wielu sytuacjach nie trzeba płacić VAT od darowizny. Tak będzie w przypadku darowizn przedsiębiorstwa, gospodarstwa czy pieniędzy.

Umowę darowizny definiuje art. 888 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1966 r. - Kodeks cywilny (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).

Darowizna charakteryzuje się brakiem świadczenia ze strony obdarowanego na rzecz darczyńcy za otrzymaną darowiznę. Darowizna ma miejsce, gdy darczyńca nie otrzymuje od obdarowanego świadczenia w pieniądzu ani gdy nie otrzymuje świadczenia w naturze.

Dlatego nie można uznać za darowiznę czynności wniesienia aportu do spółki. Jest to czynność odpłatna.

ENCYKLOPEDIA KSIĘGOWEGO

Na podstawie umowy darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 27 maja 2015 r. (sygn. IPPP1/4512-335/15-4/AW) czytamy:

W stosunku do wniesienia aportem działki do spółki prawa handlowego w zamian za udziały z powołanych wyżej przepisów wynika, że czynność ta spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów, w rozumieniu art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, i zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy o VAT, uznawana jest za sprzedaż. Dostawa ta odbywa się za wynagrodzeniem (wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów a otrzymanym wynagrodzeniem w formie udziałów czy praw), a jej efektem jest przeniesienie na inny podmiot prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel. Również sprzedaż działki na rzecz spółki stanowi odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT.

Tak samo jest w przypadku umów sponsoringu, gdy darczyńca w zamian za przekazane świadczenie jest np. reklamowany przez obdarowanego.

1. Skutki w VAT u otrzymującego darowiznę

Otrzymanie darowizny u obdarowanego nie powoduje żadnych skutków dla rozliczeń VAT. Nie ma znaczenia, czy otrzymał pieniądze czy świadczenie w naturze, gdyż nie dokonuje na rzecz darczyńcy dostawy ani nie wykonuje usług podlegających VAT. Umowa darowizny jest jednostronna.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00