Jakie uprawnienia rodzicielskie przysługują pracownikom
Przepisy prawa pracy, w tym dotyczące problematyki bhp, przewidują szczególne przywileje dla pracownic będących w ciąży. Pracownice w ciąży są chronione przed zwolnieniem z pracy, nie mogą też wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.
Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Już w okresie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia pracownica przyniosła zaświadczenie lekarskie, że jest w ciąży. Co w tej sytuacji ma zrobić pracodawca?
Umowa o pracę zawarta na czas określony albo na okres próbny przekraczający 1 miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po zakończeniu 3. miesiąca ciąży, powinna zostać przedłużona do dnia porodu. Termin upływu 3. miesiąca ciąży oblicza się w równej miary miesiącach księżycowych (1 miesiąc wynosi 28 dni). Aby przedłużyć umowę, musi upłynąć co najmniej 85 dni (3 miesiące księżycowe i 1 dzień) od dnia poczęcia
Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Dwie z sześciu pracownic, które świadczyły pracę u pracodawcy użytkownika od ponad 6 miesięcy, dostarczyły nam zaświadczenia lekarskie potwierdzające ciążę. Obawiamy się, że nie będziemy mieć stanowisk dla tych pracownic, gdy ich ciąże będą bardziej zaawansowane. Osoby te wykonują bowiem prace przy rozpakowywaniu towaru, a taka praca wymaga dużego wysiłku. Pracodawca
Zatrudniliśmy pracownicę na umowę o pracę zawartą na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Okazało się, że pracownica jest w 4. miesiącu ciąży. Czy możemy jej wypowiedzieć tę umowę o pracę? - pyta Czytelniczka z Lublina
Najnowsza zmiana ustawy o pracownikach urzędów państwowych wprowadza większą elastyczność w zakresie korzystania z równoważnego czasu pracy, pracy poza normalnymi godzinami pracy, w porze nocnej, niedziele i święta.
W placówce handlowej zatrudniającej 100 osób 90% załogi to kobiety. Praca w zakładzie odbywa się na dwie zmiany. Co roku kilka kobiet z załogi jest w ciąży. Poza tym po wykorzystaniu obowiązkowego urlopu macierzyńskiego część z nich wraca do pracy, karmiąc jeszcze dziecko. Czy pracodawca powinien zorganizować dla tych kobiet dodatkowe pomieszczenie?
Pracownica przyniosła zaświadczenie, że jest w ciąży. Pracuje przy komputerze. Czy możemy skumulować wszystkie przysługujące jej przerwy i pozwolić jej wcześniej wyjść z pracy?
Od 1 czerwca 2017 r. umowa z pracownicą w ciąży wykonującą pracę tymczasową może automatycznie ulec przedłużeniu do dnia porodu. Takie przedłużenie następuje tylko wówczas, gdy termin zakończenia umowy o pracę przypada po upływie 3. miesiąca ciąży. Ponadto pracownica musi posiadać co najmniej 2-miesięczny okres skierowania do wykonywania pracy tymczasowej przez daną agencję pracy.
Od 1 maja 2017 r. wydłużono godziny pracy pracownic ciężarnych zatrudnionych przy monitorach ekranowych z 4 godzin na dobę do maksymalnie 8 godzin w ciągu doby. Jednocześnie wprowadzono dla takich pracownic co najmniej 10-minutowe przerwy po przepracowaniu przez nie 50 minut w ciągu każdej godziny pracy przy komputerze.
Zatrudniamy pracownicę w ciąży na 1/2 etatu w równoważnym systemie czasu pracy. Czasami pracuje ona dłużej niż przewiduje jej grafik. W przypadku tej pracownicy nie dochodzi jednak do pracy w godzinach nadliczbowych. Czy pracownica w ciąży może pracować ponad określony w umowie o pracę wymiar godzin?
Pracownica w ciąży zatrudniona na podstawie terminowej umowy o pracę, co do zasady, podlega szczególnej ochronie przed utratą pracy. Pracodawca ma obowiązek przedłużyć do dnia porodu taką umowę, która uległaby rozwiązaniu z upływem terminu, na jaki została zawarta i jednocześnie po upływie 3. miesiąca ciąży. Pracodawca będzie mógł dokonać zmian w umowie z ciężarną pracownicą w zakresie wysokości wynagrodzenia
Pracownica dostarczyła do zakładu zaświadczenie lekarskie z kodem B. Nie przedstawiła nam jednak zaświadczenia lekarskiego o tym, że jest w ciąży. Czy w takiej sytuacji wobec tej pracownicy powinniśmy przestrzegać przepisów dotyczących ochrony pracy kobiet w ciąży, np. zakazu pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej?
Przepisy prawa pracy zapewniają szczególną ochronę trwałości stosunku pracy kobiet w ciąży. Ochrona ta polega m.in. na zakazie rozwiązywania umowy o pracę także w sytuacji, gdy pracownica zaszła w ciążę w okresie wypowiedzenia.
Przepisy prawa pracy szczególną ochroną, która dotyczy zarówno trwałości samego stosunku pracy, jak i jej warunków, obejmują kobiety w ciąży. Pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy, a nawet zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy, jeżeli wykonuje ona pracę w warunkach uznanych przez przepisy prawa za szkodliwe lub zbyt uciążliwe dla jej zdrowia.
Prowadzę niewielką firmę produkcyjną, w której praca odbywa się całodobowo. Wiem, że nie wszyscy pracownicy mogą być zatrudniani w porze nocnej. Bardzo proszę o szczegółowe informacje, komu, oprócz kobiet w ciąży, nie mogę zlecać pracy nocą? - pyta Czytelnik z Wrocławia.
Zatrudniam pracownicę, która świadczy pracę w systemie skróconego tygodnia pracy, wykonując swoje obowiązki od poniedziałku do czwartku po 10 godzin dziennie. Pracownica dostarczyła zaświadczenie lekarskie potwierdzające stan ciąży. Czy ciąża wymusza jakieś zmiany w zakresie czasu pracy pracownicy? - pyta Czytelnik z Rzeszowa.