Artykuł
do 2023-04-25
do 2023-04-25
Uprawnienia pracownicze pracownic w ciąży
Przepisy prawa pracy, w tym dotyczące problematyki bhp, przewidują szczególne przywileje dla pracownic będących w ciąży. Pracownice w ciąży są chronione przed zwolnieniem z pracy, nie mogą też wykonywać pracy w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej.
Początkowo stan ciąży może być sytuacją niewiadomą zarówno dla samej pracownicy, jak i - tym bardziej - dla pracodawcy czy osoby kierującej pracownikami. Tak długo, jak stan ciąży jest niestwierdzony, to pracownica będąca w ciąży traktowana jest na analogicznych zasadach jak pozostałe pracownice.
Przepisy przewidują, że stan ciąży powinien zostać stwierdzony świadectwem lekarskim. Warto zauważyć, że art. 185 Kodeksu pracy nie wymaga w sposób bezpośredni przedstawienia pracodawcy świadectwa lekarskiego przez pracownicę w ciąży. Jest to jednak niezbędna czynność, ponieważ w przeciwnym razie pracodawca nie może mieć pewności, że pracownica rzeczywiście jest w ciąży i powinna być szczególnie traktowana (szczególnie gdy dotyczy to wczesnego stanu ciąży).
Ochrona trwałości stosunku pracy pracownicy w ciąży
Podstawową kwestią dla ciężarnych pracownic jest stabilność zatrudnienia. Przepisy Kodeksu pracy przewidują ochronę przed wypowiedzeniem, jak również rozwiązaniem umowy z taką osobą. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 Kodeksu pracy).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right