Po śmierci osoby pobierającej rentę wypadkową rodzina nie zawsze otrzyma jednorazowe odszkodowanie
Skutki podatkowe uzyskania jednorazowego odszkodowania w postaci skapitalizowanej renty.
Skutki podatkowe otrzymywania renty wdowiej i sierocej z Niemiec.
Opodatkowanie renty otrzymywanej z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych.
Jako wykładowca oraz lekarz zatrudniony na podstawie stosunku pracy, pobierający rentę z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, może Pani skorzystać z ulgi dla seniora określonej w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości 85 528 zł osiągniętych przychodów.
Opodatkowanie renty wypadkowej i zasiłku pielęgnacyjnego otrzymywanego z Niemiec.
Opodatkowanie renty wypadkowej wypłacanej z niemieckiego obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych.
W numerach 37, 45 i 46 „Prawa Przedsiębiorcy” zaprezentowaliśmy między innymi istotę procesu zawieszania i zmniejszania świadczeń emerytalno-rentowych, obowiązki zarobkujących świadczeniobiorców i płatników składek, a także przychody wpływające na zawieszenie lub zmniejszenie owych świadczeń oraz kryteria decydujące, czy uzyskany przychód będzie wpływał na wysokość emerytury lub renty. W tym numerze
Za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą w okresie podlegania ubezpieczeniu wypadkowemu. W razie wypadku ubezpieczonemu przysługują określone świadczenia.
Świadczenia należne z tytułu wypadków przy pracy przyznaje instytucja ubezpieczeniowa tego państwa członkowskiego, którego ustawodawstwu osoba ubezpieczona podlegała w chwili realizacji ryzyka (zajścia zdarzenia - wypadku).
1 stycznia 2003 r. weszła w życie nowa ustawa wypadkowa, tj. ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673). Przedmiotem prezentowanego artykułu jest bardzo istotny fragment tej ustawy, dotyczący wpływu przychodu osiąganego przez osoby uprawnione do świadczeń wypadkowych na prawo do tych świadczeń oraz ich wysokość
Osobie łamiącej przepisy ruchu drogowego, która spowodowała wypadek i w jego wyniku odniosła poważne obrażenia, nie należą się świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego.
Ubezpieczonemu, który uległ wypadkowi przy pracy lub nie może pracować wskutek choroby zawodowej, przysługuje m.in. renta z tytułu niezdolności do pracy. W myśl art. 17 ust. 2 ustawy wypadkowej świadczenie to przysługuje niezależnie od długości okresu ubezpieczenia wypadkowego oraz bez względu na datę powstania niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową.
W jaki sposób należy obliczyć wysokość renty wypadkowej z tytułu niezdolności do pracy, w przypadku udowodnienia 25 lat okresów składkowych i 5 lat okresów nieskładkowych, jeśli wskaźnik podstawy wymiaru wynosi 350%?
W dniu 27 września Sejm uchwalił dwie ustawy - jedną o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz drugą o zaopatrzeniu z tytułu wypadków lub chorób zawodowych powstałych w szczególnych okolicznościach. Obydwie ustawy trafiły do Senatu. Po wprowadzeniu poprawek Senat, 3 października 2002 r., podjął dwie uchwały - jedną w sprawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym z
Prawo do renty wypadkowej nabywa pracownik niezdolny do pracy, którego niezdolność powstała w wyniku zdarzenia uznanego za wypadek przy pracy.