Data publikacji: 30.06.2018
Świadczenia wypadkowe - nowe uregulowania
1 stycznia 2003 r. weszła w życie nowa ustawa wypadkowa, tj. ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. Nr 199, poz. 1673). Przedmiotem prezentowanego artykułu jest bardzo istotny fragment tej ustawy, dotyczący wpływu przychodu osiąganego przez osoby uprawnione do świadczeń wypadkowych na prawo do tych świadczeń oraz ich wysokość. Problematykę tę zaprezentujemy w dwóch aspektach, tj. prawa do pobierania tzw. świadczeń zbiegowych oraz wpływu osiąganego przychodu na wysokość rent wypadkowych.
ŚWIADCZENIA OBJĘTE NOWĄ REGULACJĄ
Uregulowaniami związanymi z osiąganiem przychodów, wynikającymi z nowej ustawy wypadkowej, objęte są wszystkie świadczenia wypadkowe przyznane na podstawie przepisów obowiązujących przed 1 stycznia 2003 r. oraz świadczenia przyznane już na podstawie tej ustawy.
Cóż to oznacza? Otóż przepisy, które omówimy w dalszej części, dotyczą nie tylko nowych rent wypadkowych, ale także wszystkich rent z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem lub chorobą zawodową oraz wypadkowych rent rodzinnych, do których prawo ustalono w oparciu o wszystkie akty prawne, jakie regulowały te uprawnienia przed 1 stycznia 2003 r.
Wśród tych rent można przykładowo wymienić renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowane: wypadkiem przy pracy, wypadkiem zrównanym z wypadkiem przy pracy (np. wypadek, któremu pracownik uległ w czasie trwania podróży służbowej), wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, wypadkiem w szczególnych okolicznościach (przykładowo przy ratowaniu innych osób od grożącego ich życiu niebezpieczeństwa, przy chronieniu własności publicznej przed grożącą szkodą itd.), czynności religijnych lub czynności związanych z powierzonymi funkcjami duszpasterskimi lub zakonnymi oraz renty przysługujące z tytułu choroby zawodowej.