Interpretacja indywidualna z dnia 5 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT1.4011.510.2024.2.MST
Skutki podatkowe wypłaty kapitału z Indywidualnego Planu Emerytalnego.
Skutki podatkowe wypłaty kapitału z Indywidualnego Planu Emerytalnego.
Kalendarium wydarzeń maj 2023 r.
Przedsiębiorcy, którzy pobierają jednocześnie świadczenie lub zasiłek przedemerytalny, muszą w ZUS złożyć oświadczenie o wysokości przychodu. W przypadku gdy zatrudniają pracowników lub zleceniobiorców pobierających takie świadczenia, muszą tym osobom wystawić zaświadczenia o wysokości pobranego przez nich przychodu. W tym roku zaświadczenie/oświadczenie o wysokości przychodu uzyskanego w okresie od
Świadczenie przedemerytalne podlega corocznej waloryzacji. Od 1 marca 2019 r. świadczenie ulegnie podwyższeniu. Komu przysługuje i gdzie złożyć wniosek o świadczenie przedemerytalne?
Od 1 kwietnia br. uległy zmianie zasady łączenia zasiłków i świadczeń przedemerytalnych z innymi przychodami. Sytuacje, w których wymienione świadczenia ulegają zawieszeniu, wymienia znowelizowany art. 37n ustawy z 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz.U. z 2001 r. Nr 6, poz. 56 ze zm.; ost. zm. Dz.U. z 2002 r. Nr 25, poz. 253.
Zarówno zasiłki przedemerytalne, jak i świadczenia przedemerytalne są świadczeniami przeznaczonymi dla osób o długoletnim stażu pracy, których wiek utrudnia lub uniemożliwia znalezienie pracy. Przepisy dotyczące zasad przyznawania tych świadczeń ulegały częstym zmianom, a ostatnie nowelizacje całkowicie zniosły zasiłek przedemerytalny, natomiast przepisy dotyczące zasad przyznawania, utrzymania prawa
Podstawa wymiaru emerytury, nabycie prawa do wcześniejszej emerytury związanej z pracą w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze, warunki uzyskania, wysokość świadczenia przedemerytalnego oraz dokumentowanie prawa do świadczeń z ZUS to nurtujące Czytelników „Prawa Przedsiębiorcy” zagadnienia z ubezpieczeń społecznych. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na pytania przesłane do redakcji.
Do ustalenia wysokości świadczeń emerytalno-rentowych niezbędne jest obliczenie podstawy wymiaru danego świadczenia. W opracowaniu zostaną omówione przykłady sposobu obliczania oraz przeliczania tej podstawy.
Osoba pobierająca świadczenie przedemerytalne może w określonych przypadkach zostać go pozbawiona lub świadczenie może być zmniejszone. Władnym organem w tej kwestii jest ZUS.
Kiedy przedsiębiorca ma prawo do emerytury lub świadczenia przedemerytalnego? Czy wykonywanie działalności gospodarczej przed zgłoszeniem wniosku o świadczenie powoduje wydanie decyzji odmownej przez ZUS?
Jeśli wszystkie założenia Programu Uporządkowania i Ograniczenia Wydatków Publicznych - popularnie zwanego „Planem Hausnera” - zostaną wprowadzone w życie, wywrze to bardzo istotne skutki w sferze szeroko pojmowanego zabezpieczenia społecznego. Wszystko wskazuje na to, że tak się stanie.
Czy ZUS postąpił prawidłowo odmawiając ustalenia wysokości świadczenia przedemerytalnego w sytuacji, gdy osoba ubiegająca się o to świadczenie nie spełnia warunków posiadania wymaganego okresu zatrudnienia, od którego zależy jej prawo do emerytury?
Pobieram świadczenie przedemerytalne w wysokości 1008,40 zł brutto. Czy w przypadku zawarcia umowy o dzieło w danym miesiącu, przy zawieszeniu świadczenia, od takiej umowy będę musiał odprowadzić składki ZUS, czy tylko 20% zaliczkę na poczet podatku, tak jak to miało miejsce przy moim zatrudnieniu przed przejściem na świadczenie i czy to będzie miało wpływ na ponowne ustalenie wysokości mojej emerytury
Przyjęte przez Sejm z końcem 2001 r. tzw. ustawy okołobudżetowe wprowadziły wiele istotnych zmian w zasadach przyznawania świadczeń ubezpieczeniowych i socjalnych. Zmiany te dotyczą wielu ubezpieczonych, dlatego też wydaje się słuszne, aby zarówno zainteresowani, jak i zakłady pracy, na których spoczywa obowiązek udzielania pomocy i informowania pracowników o możliwościach korzystania ze świadczeń