Poradnia bhp
Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego pracodawcy powinni zadbać o wykonanie zaległych szkoleń bhp i badań profilaktycznych pracowników. Termin upłynie 28 grudnia 2023 r.
W ramach działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 zawieszono obowiązek przeprowadzania okresowych szkoleń bhp oraz okresowych badań lekarskich pracowników. W związku z odwołaniem od 1 lipca 2023 r. stanu zagrożenia epidemicznego pracodawca i pracownik są zobowiązani wykonać zawieszone obowiązki w ciągu 180 dni.
(...) rozporządzenie w sprawie służby bhp w § 1 ust. 3 stanowi, że pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 października 2006 r. (I OSK 263/06) stwierdził, że pracodawca zatrudniający ponad 100 pracowników zobowiązany
Planujemy wyposażyć we wrotki pracowników zatrudnionych np. na stanowisku mobilnego kasjera, tj. wspomagającego kasjerów bezpośrednio obsługujących klientów w sklepie wielkopowierzchniowym. Czy istnieją przepisy zakazujące pracownikom używania wrotek? - pyta Czytelnik z Gliwic.
Coraz popularniejszym sposobem przemieszczania się staje się jazda na hulajnodze. Jak się okazuje korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. Ci ostatni nabywają hulajnogi nie tylko dla siebie, ale także dla swoich pracowników. W raporcie przedstawiamy jak rozliczać zakup hulajnóg na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wraz z ewidencją w pkpir i księgach rachunkowych
Wypowiedzieliśmy pracownikowi umowę o pracę. Na cały okres wypowiedzenia został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy. Podczas okresu wypowiedzenia kończy się ważność badań lekarskich tego pracownika. Czy należy go skierować na badania okresowe, jeżeli nie będzie już świadczył u nas pracy? - pyta Czytelnik z Olsztyna.
Pracownicy, którzy korzystają ze służbowych samochodów, powinni w przypadku wstępnych badań lekarskich, poza badaniem ogólnym wykonywanym przez lekarza orzekającego, przejść również badanie okulistyczne i neurologiczne oraz test sprawności psychoruchowej wykonywany przez psychologa. Badania okresowe dla tych pracowników, obejmujące badania okulistyczne i neurologiczne oraz test sprawności psychoruchowej
Pracodawca odpowiada za dopuszczenie pracownika do pracy bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego tylko wówczas, gdy badanie przeprowadzono nieprawidłowo, a pracodawca albo o tym wie, albo nieprawidłowości te są widoczne. (Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., sygn. akt I PK 29/10)
W naszej firmie zadania wykonywać będą osoby wykonujące pracę na podstawie działalności gospodarczej. Czy możemy od nich żądać przedstawienia zaświadczeń lekarskich o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy i zaświadczeń o odbyciu szkoleń bhp?
Zatrudniliśmy pracownika na halę produkcyjną. Przepracował on 1 miesiąc, a następnie się zwolnił. Czy pracownik powinien zwrócić pracodawcy koszt przeprowadzenia wstępnych badań lekarskich - pyta Czytelnik z Wrocławia.
Przejęliśmy firmę w trybie art. 231 Kodeksu pracy. Jej pracownik zwrócił się o skierowanie na badania okulistyczne. Przedłożył zaświadczenie od lekarza okulisty z okresu sprzed przejęcia zakładu, stwierdzające konieczność pracy przy komputerze w okularach korekcyjnych. Z zaświadczenia, którym dysponuje zakład pracy, ważnego do 2018 r., nie wynika, że pracownik powinien pracować przy komputerze w okularach
W naszej firmie nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia. Czy z tego powodu możemy zmodyfikować druk skierowania na badanie lekarskie i usunąć z niego część dotyczącą wskazania warunków szkodliwych na stanowisku pracy - pyta Czytelnik z Elbląga.
Pracownik nie ma prawa wyboru lekarza medycyny pracy, do którego uda się w celu wykonania badań profilaktycznych. Takie badania powinny być zrealizowane w placówce, z którą pracodawca ma podpisaną umowę. W przeciwnym razie pracodawca ma prawo nie uznać zaświadczenia lekarskiego i nie dopuścić pracownika do pracy oraz nie zwrócić kosztów badań.
Czy osoba pracująca, która prowadzi działalność jednoosobową, musi mieć badania okresowe i odbyć szkolenie bhp?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami skierowaliśmy naszą pracownicę na kontrolne badania lekarskie do jednostki, z którą mamy podpisaną umowę. Pracownica dostarczyła badanie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy. Okazało się jednak, że zaświadczenie to pochodzi co prawda od lekarza medycyny pracy, ale z innej jednostki niż ta, do której skierowaliśmy pracownicę. Czy musimy uznać takie zaświadczenie
Zachodzi potrzeba doraźnego powierzenia wykonania niektórych zadań osobom nie będącym pracownikami. Jak kształtują się obowiązki stron w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w ramach innego niż pracowniczy stosunku obligacyjnego np. umowy zlecenia.
Niektórzy pracownicy produkcyjni mają uprawnienia spawacza. Pracodawca chciałby wykorzystać ich uprawnienia, zatrudniając przy pracach remontowych jako spawaczy. Czy wystarczy przeprowadzić badanie lekarskie i wyposażyć w odpowiednią odzież i środki ochrony indywidualnej, czy też konieczna jest zmiana angażu?
Pracownicy zatrudnieni na różnych stanowiskach produkcyjnych, posiadają aktualne okresowe badania lekarskie. W okresie przestoju będą wykonywali różne prace typu ślusarsko - montażowe. W jaki sposób dokonać weryfikacji aktualnych okresowych badań lekarskich pod kątem nowych obowiązków?
Czy pracownicy młodociani muszą mieć badania lekarskie i szkolenia bhp?