Hulajnoga w firmie – zasady używania przez pracowników, rozliczenie podatkowe oraz księgowe w księgach rachunkowych i pkpir
Coraz popularniejszym sposobem przemieszczania się staje się jazda na hulajnodze. Jak się okazuje korzystają z nich nie tylko osoby prywatne, ale również przedsiębiorcy. Ci ostatni nabywają hulajnogi nie tylko dla siebie, ale także dla swoich pracowników. W raporcie przedstawiamy jak rozliczać zakup hulajnóg na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej wraz z ewidencją w pkpir i księgach rachunkowych.
Wydatki na zakup hulajnóg w kosztach podatkowych
1.1. Hulajnogi wykorzystywane przez przedsiębiorców
Wydatek na zakup hulajnogi nie został wprost wyłączony z kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów przez przedsiębiorcę pod warunkiem, że wykaże on związek tego zakupu z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą. Z całą pewnością o takim związku można mówić, gdy podatnik udowodni, że umożliwia mu ona szybszy dojazd do siedziby firmy albo do kontrahentów. Każdorazowo należy jednak pamiętać o zachowaniu zdrowego rozsądku. Organy podatkowe mogą bowiem zakwestionować rozliczenie w kosztach zakupu hulajnogi w przypadkach, gdy pokonywane przez podatnika odległości z domu do miejsca wykonywania działalności gospodarczej albo do kontrahentów są bardzo duże i przekraczają jednorazowy zasięg hulajnogi (w przypadku hulajnóg elektrycznych jest to przeciętnie około 20-25 km na jednym ładowaniu). Również konieczność przewozu innym środkiem transportu materiałów koniecznych do wykonania świadczonych przez podatnika usług może wskazywać, że hulajnoga faktycznie nie jest wykorzystywana dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.