Interpretacja indywidualna z dnia 30 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.149.2024.1.KK
W zakresie skutków podatkowych spłaty rat kredytu przez pozostałych kredytobiorców.
W zakresie skutków podatkowych spłaty rat kredytu przez pozostałych kredytobiorców.
Brak obowiązku stosowania mechanizmu podzielonej płatności w sytuacji wykreślenia kontrahenta z rejestru podatników VAT z powodu śmierci.
Uznanie za koszt uzyskania przychodu wydatku poniesionego przez Spółkę na zapłatę zobowiązania w podatku VAT tytułem solidarnej odpowiedzialności Spółki, jako przedstawiciela podatkowego.
W sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe stało się zaległością podatkową Klientów, również odpowiadają Państwo solidarnie za naliczone odsetki za zwłokę od tej zaległości.
Możliwość i moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty, którą Spółka wypłaciła na rzecz Podwykonawcy na mocy art. 6471 Kodeksu cywilnego.
Skutki podatkowe powstałe w związku z zapłatą zobowiązań należnych Podwykonawcom w ramach solidarnej odpowiedzialności Wnioskodawcy oraz Wykonawcy, oraz późniejszego zwrotu przez Wykonawcę zapłaconych zobowiązań.
Czy Wnioskodawca uprawniony jest do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty 2.317.274,44 zł wypłaconej (w związku odpowiedzialnością solidarną inwestora wynikającą z art. 6471 § 5 k.c.) na rzecz podwykonawcy tytułem nieopłaconej przez generalnego wykonawcę wartości wykonanych robót, oraz czy koszty te należy zaliczyć do kosztów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami. Czy Wnioskodawca
W zakresie uprawnienia do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia wypłacanego Dalszym Podwykonawcom w związku z solidarną odpowiedzialnością Spółki.
W zakresie uprawnienia do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia wypłacanego Dalszym Podwykonawcom w związku z solidarną odpowiedzialnością Konsorcjum.
Brak możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy spłacie kredytu zaciągniętego z narzeczonym na sprzedany udział w mieszkaniu nabytym w darowiźnie od spadkobiercy.
Powstanie przychodów oraz kosztów uzyskania przychodów z tytułu solidarnej odpowiedzialności Spółki (Generalnego Wykonawcy) za roszczenia wynikające z dalszej umowy o roboty budowlane.
Ustalenie, czy Wnioskodawca będzie uprawniony zakwalifikować kwoty, jakie zgodnie z przepisami powszechnie obowiązującego prawa jest zobowiązany zapłacić na rzecz Podwykonawców, jako koszty uzyskania przychodów inne niż bezpośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami, potrącane w dacie poniesienia.
w zakresie ustalenia, czy kwota zapłacona przez Wnioskodawcę na rzecz Podwykonawcy, na którą składają się należność główna oraz odsetki na podstawie orzeczenia Sądu (w ramach tzw. solidarnej odpowiedzialności inwestora) stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu
Uznanie nabycia wierzytelności połączonej ze świadczeniem Usług za czynność podlegającą opodatkowaniu, podstawa opodatkowania świadczonych Usług, brak prawa do zwolnienia od podatku świadczonych Usług na rzecz Dostawców, brak obowiązku zapłaty ceny nabycia wierzytelności z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności i wyłączenie odpowiedzialności solidarnej Wnioskodawcy za nierozliczony przez Dostawcę
zaliczenie do kosztów podatkowych wynagrodzeń Podwykonawców Generalnego Wykonawcy
zwolnienie z odpowiedzialności solidarnej
Możliwość oraz moment zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków gwarancyjnych poniesionych na rzecz Podwykonawców, które nie zostały skompensowane z wierzytelnością Generalnego Wykonawcy (Inwestora)
Spłata kredytu przez współkredytobiorcę.
czy zwrócony przez Spółkę wydatek poczyniony przez Inwestora na rzecz Podwykonawcy, na skutek zastosowania art. 6471 Kodeksu Cywilnego, może zostać w całości zaliczony do kosztów uzyskania przychodu Spółki
w zakresie skutków podatkowych wypłacenia wynagrodzenia należnego Dalszemu Podwykonawcy od Podwykonawcy w związku z solidarną odpowiedzialnością Wnioskodawcy na podstawie art. 6471 § 1 oraz § 5 Kodeksu Cywilnego oraz następczego żądania zwrotu tego wynagrodzenia od Podwykonawcy.
Czy w okolicznościach opisanych przez Wnioskodawcę, wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na zapłatę wynagrodzeń Podwykonawców Generalnego Wykonawcy w ramach odpowiedzialności solidarnej inwestora, o której mowa w art. 6471 § 1 Kodeksu cywilnego, stanowią dla Wnioskodawcy koszty uzyskania przychodu w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, które Spółka powinna potraktować jako koszty inne niż bezpośrednio
Nabywając przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, należy mieć na uwadze ewentualne zobowiązania wobec organów skarbowych, powstałe przed dniem transakcji. Niniejszy artykuł ma na celu wskazanie zakresu odpowiedzialności i możliwości ograniczenia ryzyka po stronie nabywcy.
4 lutego 2020 r. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w zakresie podatku dochodowego oraz podatku od towarów i usług. Projekt zakłada też zmiany w Ordynacji podatkowej. Większość przepisów ma zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2020 r.