Czy pracodawcy nieposiadającemu statusu rzemieślnika przysługuje zwrot kosztów kształcenia pracowników młodocianych
Od 1 września 2019 r. wzrosło o 1% minimalne wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe w formie nauki zawodu. Wynagrodzenie pracowników odbywających przygotowanie zawodowe w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy nie zmieniło się i nadal przysługuje w wysokości nie niższej niż 4% przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
Zwolnienia z opodatkowania otrzymanego dofinansowania.
Likwidacja minimalnego okresu trwania nauki zawodu, który dotychczas wynosił 24 miesiące, oraz nowe zasady podejmowania nauki zawodu przez młodocianego po przerwie to najważniejsze zmiany, jakie wprowadziła nowelizacja rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania. Nowe przepisy obowiązują od 1 września 2012 r.
Pracownicy młodociani otrzymują wynagrodzenie w wysokości od 4% do 6% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po zakończeniu nauki zawodu (czyli zdaniu egzaminu) młodociany staje się zwykłym pracownikiem. Zmieniają się wówczas zasady jego wynagradzania. Jego pensja wynosi wówczas co najmniej 80% minimalnego wynagrodzenia, czyli w 2014 r. jest to 1344 zł.
W pomieszczeniach pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18°C. Natomiast maksymalna temperatura w biurze nie jest określona wprost w żadnych przepisach. Można jednak przyjąć, że dla tego rodzaju pomieszczeń dopuszczalna jest temperatura nieprzekraczająca 30°C.
Zatrudniamy pracownika młodocianego w celu przygotowania zawodowego. W czerwcu 2012 r. ukończył on naukę w szkole zawodowej. Co mamy zrobić, jeżeli dalej chcemy go zatrudniać? Czy jego umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego rozwiązuje się automatycznie wraz z ukończeniem szkoły, czy trwa dalej? Jak ustalić mu wynagrodzenie po zakończeniu nauki? Czy musimy go wyrejestrować z ZUS i ponownie zarejestrować
Zatrudniamy pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Młodociani realizują obowiązek dokształcania, uczęszczając do szkół zawodowych. Okazało się, że jeden z tych pracowników z nieusprawiedliwionych powodów od tygodnia nie uczęszcza na zajęcia w szkole. Czy powinniśmy obniżyć wynagrodzenie młodocianemu za czas jego nieobecności na zajęciach? Jeżeli tak, to w jaki sposób dokonać tego
W pomieszczeniach pracy biurowej temperatura nie może być niższa niż 18°C. Natomiast maksymalna temperatura w biurze nie jest określona wprost w żadnych przepisach. Można jednak przyjąć, że dla tego rodzaju pomieszczeń dopuszczalna jest temperatura nieprzekraczająca 30°C.
Czy dofinansowanie kosztów kształcenia pracowników jest przychodem z działalności gospodarczej?
Czy nierefundowane przez organ prowadzący wydatki, ponoszone przez Spółkę wynikające z zawartego porozumienia z Gminą oraz umowy z Zespołem Szkół Ogólnokształcących są kosztem uzyskania przychodu?
Jestem rzemieślnikiem i zatrudniam kilku pracowników młodocianych na podstawie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego (nauka zawodu). Mam problem związany z określeniem w tych umowach wysokości wynagrodzenia przysługującego pracownikom. Przepisy rozporządzenia mówią, że: „Młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego
Decydując się na zatrudnianie pracowników, każdy, obok efektywnego kosztu pracy w postaci umówionego wynagrodzenia, musi ponieść wiele obciążeń natury publicznoprawnej. Do tych zobowiązań należą: podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, wpłaty na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obciążenia te decydują o wzroście kosztu
Zatrudnianie osób poniżej 16 roku życia jest niedopuszczalne. Istnieją jednak określone wyjątkowe sytuacje, gdy jest to możliwe.
Młodociany zatrudniony na umowę o pracę do celów ubezpieczeniowych jest pracownikiem. Oznacza to, że płatnik składek ma takie same obowiązki związane z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym jak w stosunku do pozostałych pracowników.