Młodocianemu można czasowo powierzyć wykonywanie innej pracy lekkiej, która nie została wskazana w umowie
W celu przygotowania zawodowego młodocianego pracodawca zawiera z nim pisemną umowę o pracę. Przed przyjęciem do pracy młodociany podlega wstępnym badaniom lekarskim, a w czasie zatrudnienia - badaniom okresowym i kontrolnym. Pracowników młodocianych dotyczą ograniczenia w czasie pracy. Mają oni także korzystniejsze zasady naliczania urlopu wypoczynkowego.
Praca sezonowa to praca wykonywana tylko przez część roku, związana z właściwościami pór roku, zwłaszcza warunkami atmosferycznymi. Do jej wykonywania można zatrudnić na różnych podstawach. Najczęściej zawierane są umowy cywilnoprawne i umowy o pracę. Jednak pracę sezonową można także wykonywać m.in. w ramach praktyki absolwenckiej czy pracy tymczasowej.
Młodociany może być zatrudniony zarówno na podstawie umowy o pracę jak i na podstawie umów cywilnoprawnych. Do zawarcia umowy o pracę nie jest konieczna zgoda jego przedstawiciela ustawowego. Zgoda taka jest jednak wymagana do zawarcia umowy zlecenia lub umowy o dzieło z osobą młodocianą.
Pracodawca może zatrudnić w celu przygotowania zawodowego pracownika młodocianego nieposiadającego kwalifikacji zawodowych. Młodociani powinni być zatrudniani na podstawie umów na czas nieokreślony. W szczególnych przypadkach można ich zatrudnić na umowę o pracę na czas określony.
Pracodawca chciałby w swoim zakładzie zorganizować przyuczenie do zawodu dla młodocianych. Na jakie przepisy powinien zwrócić uwagę?
Decydując się na zatrudnianie pracowników, każdy, obok efektywnego kosztu pracy w postaci umówionego wynagrodzenia, musi ponieść wiele obciążeń natury publicznoprawnej. Do tych zobowiązań należą: podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, wpłaty na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy, Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Obciążenia te decydują o wzroście kosztu