Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2019-06-05

Jak zatrudniać młodzież i dzieci w okresie wakacyjnym

Młodociany może być zatrudniony zarówno na podstawie umowy o pracę jak i na podstawie umów cywilnoprawnych. Do zawarcia umowy o pracę nie jest konieczna zgoda jego przedstawiciela ustawowego. Zgoda taka jest jednak wymagana do zawarcia umowy zlecenia lub umowy o dzieło z osobą młodocianą.

Dopuszczalne jest zatrudnianie młodocianych, czyli osób, które ukończyły 15 lat, a nie przekroczyły 18 lat (art. 190 § 1 Kodeksu pracy). Młodociany może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę przy wykonywaniu lekkich prac.

Zatrudnienie młodocianego na podstawie umowy o pracę

Młodociany może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę, jeżeli spełnia następujące warunki:

  • ukończy 15 lat,
  • ukończy co najmniej 8-letnią szkołę podstawową,
  • przedstawi świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Zatrudnienie młodocianego przy pracach lekkich może nastąpić na podstawie umowy o pracę:

  • na okres próbny,
  • na czas określony (w tym umowa na zastępstwo),
  • na czas nieokreślony.

W przypadku zatrudniania na okres wakacji najbardziej korzystną dla pracodawcy formą zatrudnienia pracownika młodocianego będzie umowa o pracę na czas określony. Jej wypowiedzenie nie wymaga uzasadnienia. Ponadto w przypadku gdy jest ona zawierana w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym nie podlega limitom określonym w art. 25 Kodeksu pracy. Oznacza to, że łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy może przekraczać 33 miesiące, a łączna liczba tych umów może być większa niż trzy.Prace dorywcze to prace, które nie mają charakteru powtarzalnego i które co do zasady trwają w krótkim przedziale czasu. Z kolei praca sezonowa to praca wykonywana przez część roku, związana z określonym sezonem, tj. z właściwą , a zwłaszcza z warunkami atmosferycznymi. Jeżeli praca wykonywana w ramach umowy o pracę ma charakter dorywczy lub sezonowy, to taka informacja powinna znaleźć się w treści umowy na czas określony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00