Rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży
Cofnięcie wypowiedzenia umowy o pracę jest skuteczne, gdy doszło do adresata oświadczenia jednocześnie z oświadczeniem o wypowiedzeniu lub wcześniej. Anulowanie wypowiedzenia umowy o pracę jest skuteczne także wtedy, gdy zgodę na to wyrazi druga strona stosunku pracy (wyrok Sądu Najwyższego z 12 stycznia 2022 r., I PSKP 39/21).
Pracodawca wypowiedział pracownicy umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Już w okresie 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia pracownica przyniosła zaświadczenie lekarskie, że jest w ciąży. Co w tej sytuacji ma zrobić pracodawca?
Podczas kontroli pracowników wychodzących z terenu zakładu pracy kierownik magazynu ujawnił, że jeden z magazynierów miał w swoim prywatnym samochodzie schowanych kilka puszek farby z magazynu. W wyniku przeprowadzonych wyjaśnień ustalono, że inny magazynier widział, jak pracownik wynosił farbę do swojego samochodu. Na pytanie, dlaczego nie zareagował, powiedział, że nie jest kierownikiem i nie będzie
Przyznanie przez nieuprawniony podmiot odwołanemu członkowi zarządu publicznoprawnej spółki z o.o. 12-miesięcznego wynagrodzenia za wydłużony okres wypowiedzenia bez obowiązku świadczenia pracy jest nieważne (wyrok Sądu Najwyższego z 28 listopada 2018 r., II PK 223/17).
Zatrudniliśmy pracownicę na umowę o pracę zawartą na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Okazało się, że pracownica jest w 4. miesiącu ciąży. Czy możemy jej wypowiedzieć tę umowę o pracę? - pyta Czytelniczka z Lublina
Pracownik wytypowany do zwolnienia grupowego przebywał na zwolnieniu lekarskim, w związku z tym nie otrzymał wypowiedzenia umowy o pracę. Czy po powrocie z chorobowego pracodawca może wręczyć mu wypowiedzenie w ramach zwolnień grupowych, jeżeli minęło już 30 dni od daty wręczenia pierwszego wypowiedzenia? Czy ten pracownik będzie jeszcze objęty zwolnieniem grupowym?
Pracownica zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony od 9 sierpnia 2012 r. do 31 sierpnia 2014 r. jest w 6. miesiącu ciąży. Z tego względu umowa o pracę ulegnie przedłużeniu do dnia porodu. Jednak pracownica z powodów osobistych nie jest zainteresowana przedłużaniem umowy po 31 sierpnia. Jakie pismo powinna złożyć pracodawcy, aby umowa o pracę trwała tylko do końca sierpnia 2014 r.?
Zatrudniliśmy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego. W poprzedniej firmie korzystał on z ochrony przed zwolnieniem z pracy przez 3 miesiące w związku z obniżonym wymiarem etatu. Pracownik również u nas poprosił o obniżenie wymiaru czasu pracy. Przez jaki okres w takim przypadku będzie mu przysługiwała ochrona przed zwolnieniem z pracy w naszej firmie?
Wypowiedzenie przez pracodawcę umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony powinno zawierać prawdziwą, rzeczywistą i konkretną przyczynę tego wypowiedzenia. Może nią być np. przedkładanie przez pracownika długotrwałych zwolnień lekarskich.
Długotrwała lub powtarzająca się nieobecność pracownika, która dezorganizuje pracę w zakładzie, wiąże się z licznymi utrudnieniami dla pracodawcy. W takiej sytuacji pracodawca często decyduje się na wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę.
Ochrona przed wypowiedzeniem dotyczy tylko nieobecnego pracownika. Jeżeli mimo choroby pracownik stawia się do pracy i ją wykonuje, można mu skutecznie złożyć wypowiedzenie umowy o pracę.
Choroba pracownika jest przyczyną usprawiedliwiającą nieobecność w pracy. Sama jednak niezdolność do pracy nie musi się pokrywać z nieobecnością w pracy, ani o niej przesądzać.
W okresie ciąży pracownica podlega szczególnej ochronie nie tylko przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę, ale również przed nadmiernym wysiłkiem oraz czynnikami, które mogą w sposób negatywny wpłynąć na jej zdrowie. Naruszenie przepisów w tym zakresie skutkuje odpowiedzialnością pracodawcy za wykroczenia przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny.
Złapałem na kradzieży pieniędzy z kasy sklepu pracownicę, która jest w ciąży. Zamierzam zwolnić ją dyscyplinarnie. Kasjerka ta nie jest członkiem związku zawodowego działającego w zakładzie, jednak przewodniczący zakładowej organizacji związkowej twierdzi, że mam obowiązek konsultować z organizacją zamiar jej zwolnienia. Czy to prawda?
Byłam zatrudniona na czas określony na 3 lata (od stycznia 2005 r.) z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. 18 listopada 2005 r. szef wypowiedział mi umowę, a już 15 grudnia dowiedziałam się, że jestem w ósmym tygodniu ciąży. Zaświadczenie dostarczyłam dopiero 19 grudnia (wypowiedzenie zakończyło się 3 grudnia), myśląc, że to pomoże. Pracodawca oświadczył mi jednak, że jestem zwolniona, a poza tym,
Czy można wręczyć wypowiedzenie pracownikowi, który choruje od 5 miesięcy i przerwał ciągłość w chorobowym? Przez pierwsze 33 dni chorobowego pracodawca wypłacał wynagrodzenie za czas choroby pracownika ze swoich środków, następnie zwolnienia lekarskie L4 pracodawca przekazywał do ZUS, który wypłacał chorobowe. Ostatnie zwolnienie dostarczone przez pracownika miało przerwę jednego dnia od poprzedniego