Przerwy na papierosa a czas pracy i premie dla niepalących
Od 26 kwietnia 2023 r. pracownicy zyskali dodatkowe przerwy w pracy. Zgodnie z nowymi przepisami pracownik, którego dobowy wymiar czasu pracy przekroczy 9 godzin, ma prawo do dwóch 15-minutowych przerw, a jeśli jego praca wyniesie ponad 16 godzin na dobę – do trzech takich przerw. Nowe przepisy uregulowały również zasady wliczania czasu szkoleń do czasu pracy.
Niepełnosprawny pracownik zwrócił się z prośbą o dodatkową przerwę w ciągu dnia pracy. Naszym zdaniem nie jest ona potrzebna, bo osoba ta ma prawo do przerwy śniadaniowej. Kto ma rację?
Wprowadzamy dla pracowników godzinną przerwę niewliczaną do czasu pracy. Czy przerwa ta musi być planowana w harmonogramach czasu pracy? Jeśli nie, to czy w harmonogramie planujemy pracę w granicach 8 godzin (np. w godz. od 8.00 do 16.00), a przerwa będzie wydłużała te godziny pracy, czy wskazujemy, że pracownik pracuje np. od 8.00 do 17.00 i w tym czasie ma godzinną przerwę? - pyta Czytelnik z Otwocka
Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czasem pracy jest zatem nie tylko czas, w którym pracownik faktycznie świadczy pracę na rzecz pracodawcy, ale również czas, w którym pracodawca może wydawać pracownikowi polecenia i dyspozycje związane z rodzajem pracy określonym w zawartej umowie o pracę
Kierowca, który udaje się do miejsca wskazanego przez pracodawcę w celu odebrania znajdującego się tam pojazdu, wykonuje obowiązki pracownicze, a zatem czynność ta powinna być zaznaczona na wykresówce.
Naszej pracownicy zatrudnionej na pełny etat udzielamy na jej prośbę przerwy na karmienie łącznie, co de facto oznacza, że przychodzi do pracy godzinę później. Na liście obecności wpisuje jako czas rozpoczęcia pracy godz. 9.00 zamiast, jak inni pracownicy, 8.00. Czy mimo wpisania godz. 9.00 jako godziny rozpoczęcia pracy, nieobecność od godz. 8.00 wlicza się do czasu pracy tej pracownicy - pyta Czytelniczka
Pracodawca, zatrudniający pracowników niepełnosprawnych, musi pamiętać o przepisach dających tej grupie pracowników specjalne uprawnienia, np. prawo do dodatkowej przerwy.
Do kierowców zatrudnionych w transporcie drogowym może być stosowany, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, system przerywanego czasu pracy według z góry ustalonego rozkładu, przewidującego nie więcej niż jedną przerwę w pracy w ciągu doby. Podczas przerwy kierowca może swobodnie dysponować swoim czasem, a ponadto ma prawo do wynagrodzenia.
Przepisy Kodeksu pracy nie regulują kwestii udzielenia pracownikom zwolnienia od pracy w celu załatwienia ich prywatnych spraw, jak też odpracowywania takiego czasu spędzonego poza firmą. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca udzielił pracownikowi zgody na prywatne wyjście w godzinach pracy. Należy przy tym uważać na przepisy dotyczące czasu pracy.
Pracownicy karmiącej dziecko piersią przysługuje prawo do przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Przepisy Kodeksu pracy nie określają jednak wieku dziecka, do ukończenia którego pracownica może korzystać z takiej przerwy. W związku z tym powstaje pytanie, jak długo pracodawca ma obowiązek udzielać pracownicy przerw na karmienie?
Pracodawca ma wyłącznie prawo zachęcać pracowników do poddania się szczepieniom przeciw grypie i nie może w tym zakresie wydawać poleceń służbowych. Pracownik, którego niezdolność do pracy powstała w wyniku powikłań po otrzymaniu szczepionki, nie ma podstaw żądać od pracodawcy 100% wynagrodzenia za czas tej niezdolności do pracy.
Zdarza się, że pracodawcy mają problemy z terminową wypłatą wynagrodzeń dla swoich pracowników. Jednym z rozwiązań w takiej sytuacji może okazać się zmiana terminu wypłaty pensji. Aby było to możliwe, pracodawca zobowiązany do opracowania regulaminu musi zmienić w pierwszej kolejności jego treść, a dopiero potem zawrzeć z pracownikami porozumienia zmieniające.
Naliczając wynagrodzenie przysługujące kierowcy za dany miesiąc pracy nie wolno zapominać o przerwach w pracy. Za czas tych przerw przysługuje, co do zasady, wynagrodzenie, którego wysokość zależy od rodzaju przerwy.
Nasza firma zajmuje się organizacją i sprzedażą wycieczek zagranicznych. Ostatnio jedna z pracownic zatrudniona w dziale sprzedaży dwukrotnie zwróciła się z prośbą o zwolnienie na 2 godziny z pracy w celu załatwienia spraw osobistych. Za pierwszym razem odmówiliśmy, ponieważ w związku z dużą ilością klientów obecność pracownicy w firmie była niezbędna, natomiast za drugim razem udzieliliśmy jej zwolnienia
Jestem matką karmiącą dziecko piersią. Mój syn ma 19 miesięcy. Po konsultacji z lekarzem zdecydowałam, że będę go nadal karmić piersią. Jestem zatrudniona w przedsiębiorstwie X w wymiarze 40 godzin tygodniowo (8 godzin dziennie). Mój pracodawca oświadczył mi, że w zakładzie pracy odchodzi się od zwyczaju brania przerwy na karmienie. Poza tym stwierdził, że mój syn jest już za duży na karmienie. Czy
Jeden z moich pracowników przedstawił mi orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności. Czy taki pracownik powinien mieć obniżony wymiar czasu pracy? Czy mogę go zatrudniać w godzinach nadliczbowych? Czy ma jakieś inne uprawnienia? - pyta Czytelnik z Konina.
Jestem pracownicą firmy zajmującej się księgowością. Wiem, że na 6 godzin pracy przypada 15 minut przerwy na posiłek. Jestem zatrudniona w równoważnym systemie czasu pracy. Jakiej długości przerwa przysługuje mi w takiej sytuacji? - pyta Czytelniczka z Rzeszowa.
Zatrudniam kilku pracowników w zadaniowym czasie pracy. W jaki sposób mam im zapewnić przerwę na posiłek? Są to osoby zatrudnione na pełny etat, więc powinny pracować 8 godzin dziennie.
Chciałbym wprowadzić w swoim zakładzie przerywany czas pracy, z 5-godzinną przerwą w ciągu dnia. Czy jest to możliwe, jeżeli pracownicy mają już godzinną przerwę niewliczaną do czasu pracy przeznaczoną na spożycie posiłku, wynikającą z układu zbiorowego pracy?