Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2011-11-22

Jak pracownicy mogą odpracowywać prywatne wyjścia w czasie pracy

Przepisy Kodeksu pracy nie regulują kwestii udzielenia pracownikom zwolnienia od pracy w celu załatwienia ich prywatnych spraw, jak też odpracowywania takiego czasu spędzonego poza firmą. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca udzielił pracownikowi zgody na prywatne wyjście w godzinach pracy. Należy przy tym uważać na przepisy dotyczące czasu pracy.

Nakazując odpracowanie prywatnych wyjść z pracy pracodawca musi mieć na uwadze, aby nie doszło do naruszenia normy dobowej lub średniotygodniowej czasu pracy oraz zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Część wyjść w godzinach pracy uregulowana

Część regulacji związanych ze zwolnieniem pracownika z obowiązku świadczenia pracy przez pracodawcę jest zawarta w rozporządzeniu z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.). Na podstawie tych przepisów przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00