Interpretacja indywidualna z dnia 9 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.337.2024.4.JKU
Skutki podatkowe sprzedaży dziesięciu lokali mieszkalnych w kilku umowach sprzedaży.
Skutki podatkowe sprzedaży dziesięciu lokali mieszkalnych w kilku umowach sprzedaży.
Planowana sprzedaż Lokali Użytkowych oraz Garażu będzie podlegać faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - do opisanej transakcji znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Sprzedaż lokalu mieszkalnego otrzymanego w drodze umowy dożywocia
Zostanie zawarta umowa sprzedaży obejmująca udział współwłaścicielki w lokalu - sprzedaż ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Na kupującej będzie ciążył obowiązek podatkowy w tym podatku. Jeżeli ustalona przez współwłaścicielki wartość będzie stanowić wartość rynkową zbywanego udziału w nieruchomości w rozumieniu art. 6 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych
Ustalenie w umowie ceny sprzedaży poniżej wartości rynkowej nieruchomości nie daje podstaw do kwestionowania treści czynności cywilnoprawnej, którą zawarły strony umowy sprzedaży. Ustalenie w umowie sprzedaży ceny jako elementu koniecznego dla zaistnienia stosunku obligacyjnego powoduje, że umowa sprzedaży nie może być uznana za umowę darowizny.
Planowana umowa będzie opodatkowana PCC, ponieważ wypełnia przesłanki do uznania tej umowy za umowę sprzedaży. Dla rozstrzygnięcia nie ma znaczenia, że zawarta umowa jest umową mieszaną i zawiera także elementy innych umów; skoro bowiem wypełnia ona warunki określone dla umowy sprzedaży, podlega ona opodatkowaniu przewidzianemu dla umowy sprzedaży.
Opisana umowa sprzedaży lokalu mieszkalnego, na podstawie której nabyła Pani wraz z mężem lokal mieszkalny nie może być więc objęta zwolnieniem, ani w całości, ani w części - posiada obecnie lokla mieszkalny.
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej w części odpowiadającej udziałowi nabytemu w drodze darowizny od syna.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości - spadek po rodzicach.
Umowy sprzedaży lokali mieszkalnych zawarte przez Panią w 2024 r. w wykonaniu umów przedwstępnych zawartych w 2023 r. nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 6% przewidzianej w art. 7a ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Bez znaczenia pozostaje okoliczność, że ww. umowy przedwstępne nie zostały zawarte w formie aktu notarialnego.
Dokonując sprzedaży w trybie egzekucji przedmiotowego udziału w nieruchomości zabudowanej będzie Pan zobowiązany jako płatnik podatku VAT do obliczenia, pobrania i wpłacenia podatku VAT na rachunek właściwego urzędu skarbowego z tytułu dokonania dostawy towaru zgodnie z właściwą stawką podatku dla tego towaru.
Przy zawieraniu umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego Zainteresowani mieli prawo do zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych określonego w art. 9 pkt 17 ustawy. Zainteresowani mogą się ubiegać o stwierdzenie i zwrot nadpłaty w trybie określonym przepisami Ordynacji podatkowej.
Skutki podatkowe sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntów, prawa własności lokali niemieszkalnych oraz budowli.
Do opisanej transakcji sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, prawa własności lokali wraz z odpowiednimi udziałami w prawie użytkowania wieczystego gruntu i własności budynku oraz prawa własności budowli znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Umowy sprzedaży lokali mieszkalnych zawarte po 1 stycznia 2024 r. w wykonaniu umów przedwstępnych zawartych w 2022 i 2023 r. nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 6% przewidzianej w art. 7a ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązującym od 1 stycznia 2024 r.
Umowy sprzedaży lokali mieszkalnych zawarte po 1 stycznia 2024 r. w wykonaniu umów przedwstępnych zawartych w 2023 r. nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 6% przewidzianej w art. 7a ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, obowiązującym od 1 stycznia 2024 r.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem na własne cele mieszkaniowe przychodu z odpłatnego zbycia garażu na spłatę byłej żony z tytułu podziału majątku wspólnego dokonaną w zamian za udział w domu mieszkalnym.
Opodatkowanie przychodów z robót budowlanych związanych z budową budynków/lokali sklasyfikowanych w Sekcji F, Dziale 41, wg PKWiU 41.00.11.0, PKWiU 41.00.12. 5,5% stawką ryczałtu.
Ulga mieszkaniowa - wydatkowanie przychodu na nabycie nieruchomości rolnej w celu wybudowania domu, garażu, budynków gospodarczych.
Dotyczy ustalenia, czy obowiązek podatkowy w podatku VAT wystąpi w dniu wydania lokalu oraz skutków podatkowych w podatku VAT zawarcia umowy rezerwacyjnej, przyjęcia opłaty rezerwacyjnej oraz przekazania opłaty rezerwacyjnej na rachunek powierniczy.
Wnioskodawczyni nabyła udział ½ w drodze dziedziczenia, następnie nabyła pozostałą część udziału tytułem działu spadku. Zatem w takiej sytuacji nie może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych do nowo zakupionego mieszkania.
Skoro Wnioskodawczyni sprzedała wcześniej budynek, w którym nie można było zamieszkać, to i przy zawieraniu umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego mogła skorzystać ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych określonego w art. 9 pkt 17 ustawy.
Skoro sprzedaż NR (lokalu mieszkalnego i garażu) korzysta ze zwolnienia w VAT, to umowa sprzedaży podlega opodatkowaniu PCC po stronie Nabywców
Dotyczy zastosowania zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy do transakcji sprzedaży udziału w lokalach oraz obowiązku udokumentowania transakcji fakturą VAT i uwzględnienie w rejestrze VAT i JPK.