Interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-3.4014.509.2023.2.BD
Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot podatku.
Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot podatku.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po dziale spadku i podziale majątku wspólnego.
W zakresie skutków podatkowych zmiany umowy dożywocia.
W zakresie skutków podatkowych zmiany umowy dożywocia.
W zakresie skutków podatkowych zmiany umowy dożywocia.
Rozwiązanie prawidłowo zawartej umowy dożywocia nie stanowi podstawy do wystąpienia o zwrot podatku z art. 11 ustawy o pcc.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości.
Wypłacane przez Pana na rzecz ojca świadczenie pieniężne w postaci renty dożywotniej w zamian za zorganizowaną część przedsiębiorstwa niewątpliwie stanowi koszt uzyskania przychodów prowadzonej przez Pana pozarolniczej działalności gospodarczej.
Wydatki poniesione na rzecz dożywotników do czasu zbycia tego lokalu oraz związanych z nabyciem lokalu mieszkalnego, jako koszty uzyskania przychodów ze sprzedaży tego lokalu.
brak opodatkowania podatkiem VAT umowy dożywotniego użytkowania i pobierania pożytków
Czy zawarcie takiej umowy będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Czy zawarcie takiej umowy będzie podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Opodatkowanie kwoty otrzymanej z tytułu zrzeczenia się prawa dożywotniego użytkowania nieruchomości.
Zawarcie umowy darowizny nieruchomości obciążonej dożywociem będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ww. ustawy. Podstawa opodatkowania, którą zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy stanowi wartość przejętych przez obdarowanego długów, ciężarów i zobowiązań, winna zostać określona przez strony umowy i winna odpowiadać wysokości
Zbycie nieruchomości w drodze umowy o rentę dożywotnią
Skutki podatkowe rozwiązania umowy dożywocia i sprzedaży nieruchomości.
gdy w umowie dożywocia ma miejsce również ustanowienie na rzecz zbywcy służebności osobistej to nie może być ona traktowana oddzielnie i podlegać odrębnemu opodatkowaniu; jako integralna część umowy dożywocia, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, bowiem umowa dożywocia nie jest objęta zakresem tej ustawy.
Skutki podatkowe rozwiązania umowy dożywocia
W zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości na podstawie umowy dożywocia, nabytej w drodze spadku i działu spadku po małżonku.
1. Czy posiadanie własności lokalu mieszkalnego przez Wnioskodawczynię należy liczyć od dnia 18 października 2005 r.? 2. Czy Wnioskodawczyni musi płacić podatek od sprzedaży lokalu mieszkalnego, która nastąpiła w dniu 4 września 2019 r.?
obowiązki płatnika w związku z wypłatą świadczenia na rzecz dożywotnika
Czy sprzedaż mieszkania opisanego we wniosku stanowi dla mnie źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i powoduje obowiązek zapłaty przeze mnie podatku dochodowego oraz czy z dniem rozwiązania umowy o dożywocie nastąpiło przeze mnie kolejne nabycie nieruchomości.
Skutki podatkowe zawarcia umowy o dożywocie
Czy świadczenie pieniężne, które Wnioskodawczyni otrzymała w miejsce przyszłych świadczeń z tytułu dożywocia, czyli utrzymania oraz zapewnienia opieki, stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli nie jest możliwe wyliczenie kosztów, które Wnioskodawczyni będzie ponosić w przyszłości ze względu na nieznaną nikomu długość życia?