Interpretacja indywidualna z dnia 4 października 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.495.2024.3.EC
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - własne cele mieszkaniowe.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego - własne cele mieszkaniowe.
Skutki podatkowe umorzenia kredytu mieszkaniowego.
Możliwości uznania za koszty uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia lokalu wydatków z tytułu: wniesionego wkładu mieszkaniowego oraz spłaty zadłużenia z tytułu kredytu w comiesięcznych opłatach za użytkowanie lokalu.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia (cele mieszkaniowe).
Wydatki poniesione na spłatę kredytu zaciągniętego przez męża na zakup lokalu mieszkalnego, który po zawarciu małżeństwa zostanie włączony do majątku wspólnego małżonków jako wydatek poniesiony na własne cele mieszkaniowe.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na obsługę prawną związaną z unieważnieniem umowy kredytowej zawartej na nabycie lokalu mieszkalnego, w którego części prowadzona jest działalność gospodarcza.
Możliwość skorzystania z zaniechania poboru podatku z tytułu umorzenia kredytu zaciągniętego na refinansowanie kredytu mieszkaniowego.
Ulga mieszkaniowa - spłata kredytu zaciągniętego na nową nieruchomość.
Wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów w działce na spłatę kredytu wraz z odsetkami oraz remont.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego (cele mieszkaniowe).
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia dwóch lokali mieszkalnych oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego w sytuacji wydatkowania części przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w lokalu mieszkalnym na spłatę osobistego zobowiązania wobec córki (tj. zwrotu córce połowy poniesionych przez córkę wydatków na spłatę zaciągniętego wspólnie kredytu na nabycie lokalu mieszkalnego).
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży lokalu mieszkalnego i kawalerki w przypadku przeznaczenia środków z tej sprzedaży na spłatę kredytu zaciągniętego przez męża Wnioskodawczyni na zakup kawalerki oraz na zakup budynku mieszkalnego.
Wydatkowanie przychodu z planowanego odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego na spłatę kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup działki zabudowanej domem jednorodzinnym, z aktualnym jego zamieszkiwaniem, uprawniać będzie do zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Sprzedaż przez Wnioskodawczynię lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość w 2020 r., tj. przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie stanowi źródło przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a uzyskany z tego tytułu dochód podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ww.
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego.
Czy przy sprzedaży nieruchomości spłatę kredytu zaciągniętego na jej zakup (dokonany przez osobę niebędącą kredytobiorcą), a następnie nabytej przez kredytobiorcę w drodze umowy darowizny, można uznać tę spłatę za koszt uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży przedmiotowego lokalu, tudzież uznać za wydatek na własne cele mieszkaniowe?
W zakresie zasad ustalenia przychodu podlegającego opodatkowaniu i możliwości skorzystania ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w przypadku przeznaczenia kwoty uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości na wydatki na remont lokalu mieszkalnego, w którym obecnie mieszka Wnioskodawca i spłatę kredytu zaciągniętego na zakup tego lokalu.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 131 w przypadku przeznaczenia kwoty uzyskanej ze sprzedaży udziału w nieruchomości nabytej w drodze spadkobrania na spłatę kredytu obciążającego nieruchomość uzyskaną w drodze darowizny od syna, na której zakup przez syna, Wnioskodawca jego żona i syn wspólnie zaciągnęli kredyt.
Czy wybudowanie domu z dwoma lokalami mieszkalnymi korzysta ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 jeżeli w jednym z lokali mieszka Wnioskodawca, a w drugim córka z rodziną?
Kwestia zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 updof w sytuacji wydatkowania przez Wnioskodawcę środków pieniężnych otrzymanych tytułem zadatku (zaliczki) na poczet ceny sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu mieszkaniowego (zaciągniętego przez rodziców Wnioskodawcy na zakup tego mieszkania i następnie przejętego przez Wnioskodawcę w związku z otrzymaniem mieszkania w darowiźnie
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.