Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4015.73.2024.1.KK
W zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką.
W zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką.
W omawianej sprawie obowiązek podatkowy w PSD co prawda wystąpi, jednak nie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego w tym podatku.
Jeśli wartość hipoteki (przypadająca na nabywany udział) przekroczy wartość nabywanego udziału w lokalu mieszkalnym, to podstawa opodatkowania wyniesie zero.
Jeżeli więc, w związku z darowizną lokalu mieszkalnego (udziału w nim) obciążonego hipoteką, Wnioskodawczyni nie przejmie żadnych osobistych zobowiązań, czy też długów lub ciężarów darującego , to nie będzie ciążył na niej obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Obowiązek w podatku od spadków i darowizn nie wystąpi, gdyż podstawa opodatkowania wyniesie zero z uwagi na fakt, że wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż podana przez Wnioskodawcę rynkowa wartość darowanego udziału.
Skoro wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż podana przez Wnioskodawcę rynkowa wartość darowanego udziału, to podstawa opodatkowania darowizny PSD wyniesie zero. Tym samym, obowiązek podatkowy co prawda wystąpi, jednak nie dojdzie do powstania zobowiązania podatkowego w tym podatku. Na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku PSD z tytułu nabycia na
Skoro wartość hipoteki (przypadającej na nabywany udział) przekroczy wartość nabywanego udziału w lokalu mieszkalnym, to podstawa opodatkowania wyniesie zero i na Wnioskodawcy nie będzie ciążył obowiązek uiszczenia podatku.
W przypadku zawarcia umowy darowizny udziału w lokalu obciążonym hipoteką na Obdarowanej, która nie przejmie zobowiązań osobistych Darczyńcy, nie ciąży PSD.
W zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny udziałów w Lokalu Mieszkalnym obciążonym hipoteką
W zakresie skutków podatkowych nabycia w drodze darowizny udziałów w Lokalu Mieszkalnym.
Skutki podatkowe otrzymania przez Zainteresowanych od córki i zięcia nieruchomości obciążonej hipoteką.
Skutki podatkowe nabycia w drodze darowizny udziału w nieruchomości obciążonej hipoteką.
Opodatkowanie darowizny nieruchomości obciążonej hipoteką.
Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym otrzymanie przez nowo zawiązaną spółkę komandytowo-akcyjną darowizny nieruchomości obciążonej hipoteką (lub hipotekami) spowoduje po stronie obdarowanej spółki komandytowo-akcyjnej powstanie obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawartej umowy darowizny?
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie umowa darowizny nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ Wnioskodawczyni nie przejęła długów syna wynikających z umowy darowizny. Tym samym stanowisko Wnioskodawczyni należy uznać za prawidłowe.
Skutki podatkowe przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz syna.
Umowa darowizny nie będzie wiązała się z przejęciem przez Wnioskodawcę długów darczyńcy (rodziców), a więc umowa ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
W przedmiotowej sprawie umowa darowizny nie będzie wiązała się z przejęciem przez Wnioskodawczynię długów darczyńcy (rodziców), a więc umowa ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. d) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Opodatkowanie dochodu z tytułu umorzenia udziałów w holenderskiej spółce kapitałowej lub w polskiej spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny.
Jakie są skutki podatkowe dla Wnioskodawcy jako obdarowanego, w sytuacji opisanej, tzn. że rodzice Wnioskodawcy nadal będą spłacać kredyt, a mieszkanie zostanie przekazane Wnioskodawcy?
umowa darowizny nieruchomości wraz z zaciągniętym kredytem dokonanej na rzecz Wnioskodawcy przez brata i bratową