Interpretacja indywidualna z dnia 3 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.167.2024.3.KS
Określenie podstawy opodatkowania w przypadku wniesienia aportem składnika majątku do Spółki.
Określenie podstawy opodatkowania w przypadku wniesienia aportem składnika majątku do Spółki.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od nabytego lokalu użytkowego.
Możliwość pomniejszenia przychodu z najmu pokoju hotelowego o odpisy amortyzacyjne.
Budynek sklasyfikowany wg KŚT grupa 1, podgrupa 11, rodzaj 110, powiązanie PKOB 1110, zakupiony przez spółkę do celów prowadzenia działalności gospodarczej spółki pod adresem oraz na wynajem krótko i długoterminowy, a osiągane przychody rozliczane są w ramach prowadzonej działalności, podlega dalszej amortyzacji nieruchomości
Możliwość ujęcia wydatków poniesionych na prace związane z adaptacją pomieszczeń do potrzeb Najemcy („Prace Fit-out pierwotne”) w kosztach podatkowych Spółki jako koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami w dacie poniesienia tego kosztu.
Możliwość zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych nabytych lokali.
Czy Wnioskodawca jest uprawniony do dokonywania amortyzacji lokali stosownie do treści art. 16a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 16c pkt 2a tej ustawy?
Wniesienie aportem Lokalu do Spółki cywilnej będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT i nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 2 ustawy. Aport tego Lokalu będzie korzystał ze zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego w związku z wydatkowaniem środków pochodzących z odpłatnego zbycia lokalu użytkowego bez prowadzenia działalności gospodarczej (przed upływem 5 lat) na cele mieszkaniowe w postaci nabycia działki pod budowę domu, gdy działka ta została przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a), oraz wpłaty na rzecz dewelopera realizującego
Ustalenie wartości początkowej i odpisów amortyzacyjnych lokalu użytkowego wraz z udziałem w części wspólnej budynku i urządzeń niesłużącej do wyłącznego użytku właścicieli lokali oraz prawem własności gruntu związanego lokalem i częściami wspólnymi w przypadku, gdy w umowie ustanowienia odrębnej własności lokalu i sprzedaży nie została określona odrębnie wartość lokalu wraz z udziałem w części wspólnej
Amortyzacja lokali niemieszkalnych.
Czy w przypadku przewagi powierzchni lokali użytkowych ponad 50% nad lokalami mieszkalnymi znajdujących się w tym samym budynku w roku 2023 i w latach następnych będzie istniała możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej całego budynku, w którym znajdują się zarówno lokale mieszkalne, jak i lokale użytkowe nabyte, wynajęte i wprowadzone do ewidencji
Zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej dla lokalu wykorzystywanego w działalności gospodarczej, według zasad określonych w art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według stawki nie wyższej niż 10%.
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości (lokalu użytkowego).
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących nabycie i remont lokalu niemieszkalnego przed datą rozpoczęcia działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, i w związku z tym Wnioskodawca ma prawo do złożenia aktualizacji (korekty) zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R oraz ma prawo do złożenia plików JPK_VAT z deklaracją podatkową.
Czy amortyzacja garaży oraz lokali użytkowych o których mowa w stanie faktycznym będzie kosztem uzyskania przychodów od dnia 1 stycznia 2023 r.?
Możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej.
Wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów odpowiedniej części odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od wartości początkowej środka trwałego (budynku), odpowiadającej zwróconym kosztom prac wykończeniowych.
skutki podatkowe zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego
W zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na dokonanie adaptacji wynajętych powierzchni, kwalifikacja momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ww. wydatków w zależności od przyjętego modelu adaptacji powierzchni.
Od dnia oddania do używania przedmiotowej nieruchomości po dokonaniu ulepszeń do dnia planowanej transakcji sprzedaży upłynął okres dłuższy niż 2 lata. W związku z powyższym zostaną spełnione warunki, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku.
Możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej.
Możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej lokali użytkowych otrzymanych w drodze darowizny, a następnie wniesionych aportem do spółki cywilnej.