PPK po zmianach przepisów - obowiązki pracodawcy
W przepisach regulujących pracownicze plany kapitałowe (PPK) wprowadzono wiele zmian, m.in. doprecyzowano część przepisów, które w praktyce budziły wątpliwości. Uregulowano zasady zwrotu wpłat nienależnie naliczonych, pobranych i przekazanych do instytucji finansowej, a także umożliwiono zawarcie umowy o prowadzenie PPK już po upływie 14 dni zatrudnienia pracownika (zleceniobiorcy). Znowelizowane przepisy
Od 1 września 2016 r. zmienił się termin zawierania umów o pracę. Trzeba je podpisywać przed rozpoczęciem przez pracownika pracy. Co w sytuacji, gdy podpiszemy umowę z pracownikiem dzień przed rozpoczęciem zatrudnienia, a pracownik nie podejmie pracy? Czy taka umowa będzie ważna?
Od 1 września 2016 r. pracodawcy przed dopuszczeniem pracownika do pracy będą musieli podpisać z nim umowę o pracę lub potwierdzić pracownikowi podstawowe ustalenia związane z zawarciem umowy o pracę, jeżeli umowa nie została zawarta w formie pisemnej. Obecnie zawarcie pisemnej umowy o pracę lub jej potwierdzenie na piśmie może nastąpić najpóźniej do końca pierwszego dnia pracy. Taka zmiana Kodeksu
Obowiązuje u nas 3-miesięczny okres rozliczeniowy przypadający od 1 czerwca do 31 sierpnia 2015 r. Pracownicy pracują od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Zatrudniliśmy pracownika od soboty 1 sierpnia 2015 r. Czy było to prawidłowe, jeżeli ten dzień jest u nas wolny od pracy? Czy temu pracownikowi będzie przysługiwać dzień wolny za święto 15 sierpnia przypadające w sobotę, jeżeli oddaliśmy już taki
Chcemy zatrudnić pracownika od 1 stycznia 2015 r. W naszej firmie wszystkie święta są dniami wolnymi od pracy. Dodatkowo pracownicy wzięli urlopy wypoczynkowe na 2 i 5 stycznia 2015 r. Firma w tym czasie nie będzie funkcjonować. Pierwszym dniem pracy pracownika będzie zatem 7 stycznia 2015 r. Czy możemy zawrzeć z pracownikiem umowę od 1 stycznia 2015 r.?
Niektóre błędy popełniane przy zawieraniu umowy o pracę mogą spowodować, że umowa na czas określony zostanie uznana za umowę bezterminową. Będzie tak w przypadku, gdy pracodawca ustali w niej długi termin jej trwania, np. przekraczający 5 czy 6 lat. Natomiast podanie w umowie o zastępstwo daty końcowej może doprowadzić do jej przekształcenia w umowę na czas określony.
Chcemy podpisać umowę o pracę z osobą, która pracuje jeszcze w innym zakładzie i jest w okresie 1-miesięcznego wypowiedzenia. Czy pracownik może nie rozpoczynać pracy w dniu podpisania umowy? Czy okres między dniem zawarcia umowy a dniem przystąpienia do pracy, który będzie trwał około 2 tygodni, trzeba będzie wliczyć do okresu zatrudnienia w naszej firmie?
Chcemy zatrudnić pracownika od 1 listopada br. Nasza firma posiada sieć sklepów i pracownik pracowałby w jednym z nich jako sprzedawca. Pracę podjąłby od 2 listopada, ponieważ jako placówka handlowa w święto 1 listopada nie będziemy funkcjonować. Czy możemy zawrzeć umowę od 1 listopada, jeżeli pracownik zostanie zatrudniony w placówce handlowej?
Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę miesiąc przed jego przystąpieniem do pracy. Czy informację o warunkach zatrudnienia trzeba przekazać mu w ciągu 7 dni od zawarcia umowy czy od przystąpienia do pracy? Czy jeżeli zmieniamy godziny pory nocnej, a w naszej firmie nie ma regulaminu pracy, to musimy zmienić pracownikom informację o warunkach zatrudnienia?
Skutki podatkowe sprzedaży akcji w przypadku podpisania umowy ich nabycia i przelania środków na rachunek zbywcy w 2003r. a zapisu przedmiotowych akcji na rachunku papierów wartościowych nabywcy w 2004r.
Czy prawo podatkowe zabrania podejmowania tego typu działań, ale co ważniejsze, czy będzie można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów raty leasingowe, wynikające z umowy leasingu operacyjnego, kontynuowanej na zasadzie cesji uprawnień?
Czy dotychczasowo poniesione: 1. opłaty z tytułu leasingu operacyjnego tj. wpłata wstępna oraz dotychczas uiszczone okresowe opłaty leasingowe,2. opłaty z tytułu leasingu finansowego tj. część odsetkowa,
Podejmowanie określonych czynności z zakresu prawa pracy musi odbywać się w określonych ramach czasowych.
Czy podpisanie umowy cesji jest wystarczającym dla Spółki zabezpieczeniem?Czy wystarczające jest udokumentowanie sprzedaży i pracy maszyn w okresie trwania umów leasingowych, ponieważ maszyny użytkowane w ramach umowy leasingu były ściśle powiązane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób prawnych?Czy podpisanie umowy cesji tzw. umowy przelewu praw i obowiązków z leasingodawcą zabezpieczy
Czy Spółka będzie uprawniona do rozliczenia transakcji wcześniejszego wykupu przedmiotu leasingu operacyjnego (środka transportu) na zasadach określonych w przepisie art. 17c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w przypadku, gdy wykup ten dokonany przez Spółkę (korzystającego) nastąpi w wyniku skrócenia pierwotnego okresu obowiązywania umów leasingu operacyjnego (zmiany podstawowego okresu
Od którego dnia mogą być uwzględnione koszty przeznaczone na cele budowlane związane ze spłatą rat kredytu/odsetek rat kredytu? Czy raty spłacane przed aktem notarialnym też można zaliczyć do celów zwolnionych z podatku?
Czy wypłata po dniu 01.01.2005 r. transz z tytułu kredytu odnawialnego zaciągniętego od podmiotu krajowego na mocy umowy kredytowej z dnia 31.12.1998 r. nie podlega uregulowaniom art. 16 ust. 1 pkt 60 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdyż środki te pochodzą z kredytu udzielonego przed 01.01.2005 r.?
Dotyczy możliwości odliczenia podatku od towarów i usług bądź uzyskania zwrotu tego podatku z tytułu inwestycji realizowanej w ramach programu SAPARD, związanej z budową kanalizacji sanitarnej, która zostanie nieodpłatnie przekazana Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej.
Dotyczy możliwości odliczenia podatku od towarów i usług bądź uzyskania zwrotu tego podatku z tytułu inwestycji realizowanej w ramach programu SAPARD, związanej z budową kanalizacji sanitranej z podłączeniem do oczyszczalni ścieków.
Dotyczy możliwości odliczenia podatku od towarów i usług bądź uzyskania zwrotu tego podatku z tytułu inwstycji realizowanej w ramach programu SAPARD, związanej z budową kanalizacji sanitarnej.
Czy podatek VAT może być kosztem kwalifikowanym od realizowanych inwestycji objętych refundacją ze środków Programu SAPARD?
Czy możliwe jest odliczenie przez gminę podatku od towarów i usług od realizowanych zadań: budowa kanalizacji sanitarnej, rozbudowa (modernizacja) drogi gminnej, przebudowa ścieżki turystycznej dla pieszych wraz z oznakowaniem terenu i wykonanie materiałów promocyjnych i zaliczenie tego podatku do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli gmina jest beneficjentem programu