Artykuł
PPK po zmianach przepisów - obowiązki pracodawcy
Wstęp
Ustawa z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.; dalej: ustawa o PPK) wprowadziła nową w polskim systemie prawnym formę długoterminowego, grupowego oszczędzania w okresie aktywności zawodowej osób zatrudnionych. Zgromadzone w PPK środki - powstałe z wpłat uczestnika PPK, podmiotu zatrudniającego, a także dopłat ze strony państwa - zasadniczo mają być wykorzystane przez beneficjentów tego programu po osiągnięciu przez nich 60 roku życia. Po 2-letnim okresie kilkuetapowego procesu wdrażania pracowniczych planów kapitałowych, od 2021 r. pracownicze plany kapitałowe mają już charakter powszechny, co oznacza, że każdy podmiot zatrudniający, który - na mocy przepisów ustawy o PPK nie podlega w tym zakresie wyłączeniom - ma obowiązek prowadzić pracowniczy plan kapitałowy i tym samym zapewniać osobom zatrudnionym oszczędzanie w tym programie oraz partycypować w gromadzeniu środków przez uczestników PPK.
Ustawa o PPK była już kilkakrotnie nowelizowana. Dużego zakresu zmian w przepisach o PPK ustawodawca dokonał ustawą z 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027 (Dz.U. z 2022 r. poz. 1070; dalej: nowelizacja ustawy o PPK). Nowelizacja ta m.in. uregulowała zasady postępowania w sytuacji, gdy wpłaty do PPK okazały się nienależne w całości lub w części - ustalono krótszy okres zatrudnienia umożliwiający zapis osoby zatrudnionej do PPK (już po upływie 14 dni zatrudnienia), wprowadzono nowe reguły w zakresie obliczania terminu do złożenia przez osobę zatrudnioną oświadczenia o zawartych w jej imieniu umowach o prowadzenie PPK z tytułu zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających. Większość zmian wprowadzonych do ustawy o PPK ostatnią nowelizacją weszła w życie 4 czerwca 2022 r.
I. Pracownicze plany kapitałowe
1. Co to jest pracowniczy plan kapitałowy
Pracowniczy plan kapitałowy (PPK) to forma dodatkowego, powszechnego, długoterminowego oszczędzania z możliwością skorzystania ze zgromadzonych środków zasadniczo po ukończeniu 60 roku życia. System PPK został wprowadzony ustawą z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (j.t. Dz.U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.). Założeniem ustawodawcy było wzmocnienie bezpieczeństwa finansowego przyszłych emerytów.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right