Po jakim czasie obywatele Ukrainy z okresem ubezpieczenia w swoim kraju nabywają prawo do zasiłku chorobowego w Polsce
Zasadnicza rola umów międzynarodowych w zbiorowym prawie pracy łączy się z treścią art. 59 ust. 4 Konstytucji RP.
Umowy międzynarodowe mogą mieć zasadniczy wpływ na kształtowanie zbiorowego prawa pracy, a ich wykładnia może być podstawą oceny wolności związkowej.
Problematyka umów międzynarodowych dotyczy ważnych i aktualnych w okresie integrowania się Polski ze strukturami europejskimi kwestii, które wywołują różnego rodzaju spory i kontrowersje. W tym zakresie nie ma jednak dowolności, a zasady postępowania powinny być jasne i wyraźnie określone.
Konstytucja z 1997 r. wyraźniej niż poprzednie akty konstytucyjne określa miejsce umów międzynarodowych w krajowym porządku prawnym. Nie rozstrzyga jednak wszystkich związanych z tym wątpliwości.
Wśród umów międzynarodowych w prawie pracy najważniejszą rolę pełnią konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy ratyfikowane przez Polskę w okresie międzywojennym i po wojnie (jest ich ponad osiemdziesiąt).
Przystępując do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego w trakcie miesiąca, po dniu zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń emerytalnego i rentowych, ubezpieczony musi sfinansować składkę na to ubezpieczenie od podstawy wymiaru w wysokości określonej dla składek emerytalnej i rentowej. Nie można bowiem w tej sytuacji obniżyć podstawy wymiaru proporcjonalnie do dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu
Zagadnienia obowiązku ubezpieczenia społecznego w przypadku wysłania pracownika z Polski do pracy w państwie, które nie należy do UE, mogą być uregulowane w podpisanej przez Polskę umowie międzynarodowej o zabezpieczeniu społecznym. Jeżeli jednak taka umowa nie została zawarta, to ma zastosowanie ustawodawstwo obu państw, a w konsekwencji w obu państwach może powstać obowiązek ubezpieczeń.
Jaką moc prawną mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania? Jakie są metody unikania podwójnego opodatkowania?
Kiedy i na jaki okres zostaje zawieszony termin przedawnienia prawa do wydania decyzji w sprawie wymiaru podatku?
W 2003 r. zostały zmienione zasady podlegania obowiązkowi podatkowemu. Zawiłe przepisy regulujące zakres obowiązku podatkowego uproszczono. Została również wprowadzona zasada nadrzędności umów międzynarodowych w sprawie unikania podwójnego opodatkowania nad uregulowaniami ustawy o podatku dochodowym.