Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2005-08-15

Metody unikania podwójnego opodatkowania

Jaką moc prawną mają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania? Jakie są metody unikania podwójnego opodatkowania?

Szanowni Państwo
Inaugurujemy cykl poświęcony umowom o unikaniu podwójnego opodatkowania. Eksperci z Rödl & Partner będą wskazywać na praktyczne aspekty związane z obowiązywaniem takich umów dla przedsiębiorców i osób fizycznych. Rozważania będą każdorazowo poparte przykładami. W pierwszej części, stanowiącej wprowadzenie do tej problematyki, zostanie przedstawiona istota i charakter prawny umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, w szczególności metody unikania podwójnego opodatkowania.
dr Marcin Jamroży
autor jest doradcą podatkowym, kieruje działem doradztwa podatkowego w Rödl & Partner w Warszawie
Umowy międzynarodowe o unikaniu podwójnego opodatkowania mają pierwszeństwo przed przepisami wewnętrznego prawa podatkowego. Ratyfikowane umowy międzynarodowe stanowią po ich ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw RP część krajowego porządku prawnego. W przypadku kolizji ustaw z umową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie Konstytucja przesądza o pierwszeństwie stosowania takiej umowy.
Wzorzec umowy
Wzorzec dla zawieranych przez Polskę umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu stanowi Konwencja Modelowa Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Konwencja Modelowa OECD została opracowana w 1963 r., a zrewidowana w 1977 r. i 1992 r. i od tej pory jest sukcesywnie aktualizowana - ostatnio w 2003 r. Konwencja Modelowa z jej komentarzem nie stanowi źródła prawa powszechnie obowiązującego, ma charakter jedynie rekomendacyjny, wywierając wpływ na negocjowanie, stosowanie i interpretację umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Zgodnie ze stanowiskiem Komitetu Spraw Podatkowych OECD (zob. Komentarz OECD, wstęp, nr 33-36).
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00