Czy sprzedaż przedsiębiorstwa wspólnikowi spółki cywilnej podlega VAT
Nabywca przedsiębiorstwa, jako następca zbywcy, jest uprawniony do odliczania podatku naliczonego, korekt podatku naliczonego, korekt podatku należnego oraz innych czynności w ramach rozliczeń VAT niezbędnych do zachowania zasady neutralności (wyrok NSA z 30 czerwca 2021 r., sygn. akt I FSK 2240/19).
Ministerstwo Finansów opublikowało objaśnienia dotyczące opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia nieruchomości komercyjnych.
Spółka z o.o. zamierza dokonać sprzedaży zespołu składników stanowiących przedsiębiorstwo. W związku z tym spółka ma następujące wątpliwości: 1. Czy sprzedaż przedsiębiorstwa powinna być udokumentowana umową kupna-sprzedaży? 2. Czy sprzedaż przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu pcc? 3. Czy w związku ze sprzedażą należy sporządzić wykaz środków trwałych? 4. Czy nabywca kontynuuje amortyzację środków
Spółka z o.o. sprzedała na podstawie art. 551 Kodeksu cywilnego cały swój majątek innej spółce z o.o. Dzień przed sprzedażą (31.10) wystawiła fakturę za usługi budowlane. Obowiązek w podatku VAT powstał w miesiącu następnym. Która firma powinna złożyć deklarację VAT-7 i rozliczyć należny podatek VAT? Czy firma sprzedająca, czy też nabywająca?
Zamierzamy rozwiązać spółkę jawną i rozpocząć działalność w dwóch spółkach cywilnych. Chcemy, aby spółka jawna sprzedała swój majątek oraz towary handlowe spółkom cywilnym. Czy można to zrobić na podstawie faktury VAT? Czy ma tu jednak zastosowanie art. 6 ustawy? Jakie następstwa w podatku VAT niesie za sobą taki sposób zbycia spółki?
Przystąpienie Polski do UE niewątpliwie jest jednym z czynników, które mogą przyczyniać się do zintensyfikowania transakcji, których przedmiotem będą polskie przedsiębiorstwa. Proces integracji to przecież nie tylko integracja instytucjonalna - to także, a może przede wszystkim, integracja kapitału. Przepisy prawa podatkowego w sposób szczególny regulują każdą z możliwych form przeniesienia władztwa
Czy zmiana definicji pojęcia „przedsiębiorstwo” w kodeksie cywilnym ma wpływ na opodatkowanie sprzedaży przedsiębiorstwa? Czy przejście klienteli spółki z o.o. na spółkę komandytową powoduje konieczność zapłaty podatku?
Skutki podatkowe zakupu lub przejęcia przedsiębiorstwa to zagadnienie bardzo złożone. W związku z tym wydaje się celowe zilustrowanie przykładem opodatkowania transakcji tego typu. W artykule zastanowimy się nad skutkami, jakie przynosi wymienione zdarzenie w podatku dochodowym od osób prawnych, VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Przedstawimy także praktyczne rady dotyczące przejęcia zakładu
Jedną z czynności wymienionych wprost w ustawie z 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) jako czynność, do której nie mają zastosowania przepisy tej ustawy, jest sprzedaż przedsiębiorstwa (art. 3 ust. 1 pkt 1). Zastosowanie tego wyłączenie budzi niekiedy w praktyce pewne wątpliwości, które dotyczą szczególnie zakresu czynności objętej
Przepisy prawa podatkowego nie określają procedury przekształcenia przedsiębiorstwa prowadzonego przez osobę fizyczną, jeżeli działania mają na celu wejście do spółki akcyjnej. Z tego też względu jako przekształcenie należy traktować wiele czynności prawnych, które umożliwią spółce akcyjnej faktyczne przejęcie przedsiębiorstwa prowadzonego na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.
Przedmiotem niniejszego artykułu jest próba przedstawienia wybranych sytuacji związanych z tzw. optymalizacją obciążenia podatkowego. Pojęcie to definiuje się jako działania prawne podatnika zmierzające do zmniejszenia tych obciążeń podatkowych, które w razie biernej postawy podatnika byłyby odpowiednio wyższe.
Sprzedaż przedsiębiorstwa należy odróżnić od sprzedaży poszczególnych jego składników. W pierwszym wypadku płacimy podatek od czynności cywilnoprawnych, w drugim - podatek od towarów i usług.