Porada
Jakie skutki podatkowe ma sprzedaż przedsiębiorstwa
Spółka z o.o. zamierza dokonać sprzedaży zespołu składników stanowiących przedsiębiorstwo. W związku z tym spółka ma następujące wątpliwości:
problem
1. Czy sprzedaż przedsiębiorstwa powinna być udokumentowana umową kupna-sprzedaży?
2. Czy sprzedaż przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu pcc?
3. Czy w związku ze sprzedażą należy sporządzić wykaz środków trwałych?
4. Czy nabywca kontynuuje amortyzację środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa dokonywaną przez zbywcę?
rada
1. Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa powinna być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi, a w formie aktu notarialnego - w zakresie, w jakim dotyczy nieruchomości.
2. Sprzedaż przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako czynność niepodlegająca podatkowi VAT.
3. Umowa sprzedaży przedsiębiorstwa powinna wymieniać składniki przedsiębiorstwa wraz ze wskazaniem ich wartości rynkowej.
4. Nabywca nie kontynuuje amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład przedsiębiorstwa dokonywanej uprzednio przez zbywcę.
uzasadnienie
Definicja przedsiębiorstwa
Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych oraz obie ustawy o podatkach dochodowych nie zawierają własnych definicji przedsiębiorstwa. Należy więc odwołać się do przepisów, które zawierają taką definicję. W tym przypadku - do treści Kodeksu cywilnego (updop i updof wprost do niego odsyłają - odpowiednio przez art. 4a pkt 3 oraz art. 5a pkt 3), zgodnie z którym przedsiębiorstwo stanowi zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej (art. 55 k.c.). Obejmuje ono w szczególności (co oznacza, iż nie jest to katalog zamknięty):
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right