comment
Artykuł
Data publikacji: 2004-11-23
Jakie są skutki podatkowe sprzedaży firmy
Przystąpienie Polski do UE niewątpliwie jest jednym z czynników, które mogą przyczyniać się do zintensyfikowania transakcji, których przedmiotem będą polskie przedsiębiorstwa. Proces integracji to przecież nie tylko integracja instytucjonalna - to także, a może przede wszystkim, integracja kapitału.
Aleksander Zając
Stan prawny na 9 listopada 2004 r.
Przepisy prawa podatkowego w sposób szczególny regulują każdą z możliwych form przeniesienia władztwa nad majątkiem przedsiębiorcy.
W opracowaniu zostały przedstawione podatkowe aspekty przeniesienia tego władztwa poprzez: sprzedaż przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, sprzedaż poszczególnych składników majątku oraz sprzedaż udziałów.
Szczególna uwaga została poświęcona formie polegającej na sprzedaży przedsiębiorstwa. Spośród wszystkich możliwych wzbudza ona bowiem najwięcej problemów. Jak się bowiem okazuje, prawidłowe określenie konsekwencji podatkowych transakcji sprzedaży mających za przedmiot przedsiębiorstwo jest znacznie trudniejsze niż w przypadku innych transakcji. Transakcja sprzedaży przedsiębiorstwa nie dotyczy bowiem jednego składnika majątku, ale całego zespołu elementów, o zupełnie innym statusie podatkowym.
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na opodatkowanie każdej z wymienionych transakcji jest prawidłowe określenie ich przedmiotu. Inne są bowiem skutki podatkowe sprzedaży przedsiębiorstwa, inne - sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a jeszcze inne - sprzedaży poszczególnych składników majątku przedsiębiorstwa czy udziałów.
Analiza przeprowadzona w tym opracowaniu dotyczy VAT, podatków dochodowych, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatku od nieruchomości i podatku od środków transportowych.
Omówiona została też kwestia odpowiedzialności nabywcy za zobowiązania podatkowe zbywcy. Tam, gdzie istnieje tego potencjalne ryzyko, wskazane zostały pola możliwej ingerencji ze strony organów podatkowych oraz ich konsekwencje.
Przedsiębiorstwo i jego zorganizowana część
Pozostało 98% treści
Chcesz uzyskać dostęp? Skorzystaj z bezpłatnego abonamentu
Zobacz także
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
Szkolenie
Książka