Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-09-15

Skutki podatkowe przeniesienia działalności spółki z o.o. do spółki komandytowej

Czy zmiana definicji pojęcia „przedsiębiorstwo” w kodeksie cywilnym ma wpływ na opodatkowanie sprzedaży przedsiębiorstwa? Czy przejście klienteli spółki z o.o. na spółkę komandytową powoduje konieczność zapłaty podatku?

dr Wojciech Maruchin
Masz wątpliwości, napisz: prawo.autorzy@infor.pl
W praktyce gospodarczej zdarza się często, iż przepisy prawne dotyczące poszczególnych korporacji zawodowych wymuszają zmianę formy prawnej w celu zachowania prawa do świadczenia ściśle określonych rodzajów usług. Obserwowane zmiany polegają z reguły na „przeniesieniu” dotychczasowej działalności ze spółki z ograniczoną odpowiedzialnością do spółki komandytowej. Istnieją potencjalnie dwa sposoby prowadzące do tego celu, a mianowicie „sprzedaż przedsiębiorstwa” lub „sprzedaż poszczególnych składników majątku” należącego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Skutki podatkowe sprzedaży przedsiębiorstwa omówimy na przykładzie. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością „X” zawarła umowę sprzedaży ze spółką komandytową, w następstwie której doszło do sprzedaży przedsiębiorstwa spółki z o.o.
Czy sprzedaż przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
W myśl art. 3 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym sprzedaż przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z uwagi jednak na fakt, iż oszacowanie rynkowej wartości firmy sprzedawanego przedsiębiorstwa posiadającego zdobytą przez lata klientelę napotyka w praktyce na wiele trudności, z reguły przedsiębiorcy decydują się na sprzedaż przedsiębiorstwa z pominięciem firmy. Rodzi to z kolei istotne zagrożenie, iż organy podatkowe potraktują to jako sprzedaż poszczególnych składników majątku, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług bądź też podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wówczas sprzedaż wszystkich rzeczy mieszczących się w definicji pojęcia „towar” podlegałaby opodatkowaniu. Towarami są rzeczy ruchome, a także wszelkie postacie energii, budynki oraz budowle, jak również części budynków i budowli, które stanowią przedmiot umowy sprzedaży i są wymienione w klasyfikacjach wydawanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Do towarów w rozumieniu ustawy nie należą grunty, co zostało stwierdzone w art. 15 ust. 2a ustawy, który stanowi, że w przypadku sprzedaży budynków lub budowli na stałe z gruntem związanych albo ich części z podstawy opodatkowania wyłącza się wartość gruntu. Towarem w rozumieniu ustawy o VAT nie będą również pieniądze (por. W. Maruchin, , Warszawa 2003, s. 56). Mając na względzie powyższe rozważania należy stwierdzić, iż przepisom ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych będzie podlegać sprzedaż wszystkich rzeczy niemieszczących się w pojęciu towaru - określonego na potrzeby VAT - a także praw majątkowych.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00