Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2003-03-29

Konsekwencje podatkowe - na przykładzie przejęcia lub zakupu spółki jawnej przez spółkę z o.o.

Skutki podatkowe zakupu lub przejęcia przedsiębiorstwa to zagadnienie bardzo złożone. W związku z tym wydaje się celowe zilustrowanie przykładem opodatkowania transakcji tego typu. W artykule zastanowimy się nad skutkami, jakie przynosi wymienione zdarzenie w podatku dochodowym od osób prawnych, VAT oraz podatku od czynności cywilnoprawnych. Przedstawimy także praktyczne rady dotyczące przejęcia zakładu pracy. Nie pominiemy materii przejścia obowiązków płatniczych i sukcesji zobowiązań podatkowych ze zbywcy na nabywcę zakładu. Artykuł pomoże Państwu w ewentualnym wyborze najbardziej opłacalnej metody przeniesienia własności przedsiębiorstwa.

Przedstawiona na przykładzie transakcja umożliwi rozpatrzenie całego zakresu zagadnień podatkowych, na które powinni zwrócić uwagę wszyscy uczestniczący w tego rodzaju transakcjach.
ZAŁOŻENIA
Bracia N. prowadzili w formie spółki jawnej (dalej jako s.j.) działalność gospodarczą obejmującą usługi hotelarskie. Ich przedsiębiorstwo składało się z hotelu (budynku), prawa do wieczystego użytkowania gruntów, na których się on znajduje, oraz sporej ilości środków trwałych (meble itp.). Ich hotel wzbudził zainteresowanie spółki Hotelpol Sp. z o.o., która postanowiła nabyć prowadzony przez spółkę hotel do swojej sieci tego rodzaju placówek. Wspólnicy s.j. podjęli decyzję o sprzedaży przedsiębiorstwa i zamknięciu działalności. Hotelpol zaoferował również jako alternatywę połączenie obu spółek i objęcie przez wspólników udziałów w Sp. z o.o. Hotelpol.
Możliwe formy przejęcia spółki jawnej przez spółkę z o.o.
Prawo daje wspólnikom s.j. możliwość działania na kilka sposobów. Jeżeli zdecydują się na zbycie majątku spółki, mogą to uczynić na dwa sposoby:
1) sprzedać Hotelpolowi poszczególne elementy majątku s.j.,
2) sprzedać przedsiębiorstwo s.j.
Jeżeli wspólnicy są zainteresowani dalszym prowadzeniem hotelu w ramach firmy Hotelpol, mogą także:
1) wnieść aportem poszczególne elementy majątku s.j.,
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00