Fakturowanie bez KSeF. Jak radzić sobie z najczęstszymi problemami
Rozliczenie najmu powoduje wiele problemów praktycznych w VAT, gdyż ustawodawca określił specjalne zasady rozliczeń tych usług. Specyfika VAT powoduje również, że ustawa o VAT nie rozróżnia najmu prywatnego i prowadzonego w ramach zarejestrowanej działalności, jak robi to ustawa o PIT. Dla VAT to jedna działalność, co ma swoje skutki dla rozliczeń. Problemy mają również najemcy, którzy wynajmują nieruchomości
9 września 2021 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o VAT. Ustawa ma wprowadzić Krajowy System e-Faktur (tzw. KSeF) i uregulować możliwość wystawiania faktur ustrukturyzowanych, jako jednej z dopuszczanych form dokumentowania transakcji obok faktur papierowych i obecnie występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych. Nowelizacja ma też wprowadzić kolejne uproszczenia w fakturowaniu
Organy podatkowe potwierdzają praktykę polegającą na anulowaniu wystawionych faktur, które nie zostały wprowadzone do obrotu. Warunkiem anulowania faktury jest fakt, że faktura dokumentuje czynność niedokonaną, a u sprzedawcy znajduje się zarówno oryginał, jak i kopia faktury. Oto fragment stanowiska Dyrektora IS w Poznaniu w tej sprawie.
Rolnik świadczący usługi rolnicze zrezygnował ze zwolnienia z VAT przysługującego rolnikom ryczałtowym i zarejestrował się jako podatnik VAT czynny. Ponadto prowadzi dział specjalny produkcji rolnej (PKiPR). Czy może wystawić fakturę VAT z tytułu świadczenia usług rolniczych na prowadzony dział specjalny produkcji rolnej? Chodzi o koszty uzyskania przychodów prowadzenia działu specjalnego.
Czy słusznie, jako główna księgowa, przywiązuję wagę do tego, aby pracownik upoważniony przez zarząd do opisywania i podpisywania faktur stosował na dokumentach podpisy zbliżone wyglądem? Jeden z pracowników podpisuje się za każdym razem inaczej. Czy są w tej kwestii jakieś wytyczne lub przepisy, na podstawie których można zobowiązać do tego pracownika?
Wraz z Mk nr 7/2011 prenumeratorzy otrzymali ujednolicony tekst ustawy o VAT uwzględniający zmiany wprowadzone od 1 kwietnia 2011 r. Kwietniowe zmiany wprowadzone w ustawie oraz rozporządzeniach wykonawczych zostały także skomentowane na łamach Mk nr 8/2011. Poniżej przedstawiamy przygotowane przez MF objaśnienia zmian wprowadzonych od kwietnia w przepisach VAT.
Podmioty krajowe mają możliwość rozliczania występujących między nimi transakcji w walucie obcej bez konieczności uzyskania indywidualnych zezwoleń dewizowych. Jest to korzystne dla przedsiębiorców, ale w praktyce powoduje wątpliwości dotyczące stosowania odpowiednich kursów do przeliczenia transakcji na złote.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych, szczególnie w firmach o zróżnicowanym przekroju działalności nie jest zadaniem łatwym. Jest to wynikiem działania m.in. takich czynników, jak częste zmiany w przepisach, niejednoznaczność przepisów czy niepełna wiedza z danego zakresu. Wychodząc naprzeciw sygnalizowanemu niejednokrotnie zapotrzebowaniu, przygotowaliśmy 50 pytań i odpowiedzi, mających na celu wyjaśnienie