Jak kwalifikować transakcję z transportem do Szwajcarii z punktu widzenia VAT
Jeżeli wykonanie nieodpłatnej usługi odbywa się charytatywnie i służy budowaniu wizerunku, to firma nie płaci od niej VAT - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. Nie zamierza jednak wydawać w tej sprawie objaśnień podatkowych
Początek roku to okres, w którym podatnicy muszą złożyć liczne wnioski, oświadczenia i zawiadomienia podatkowe. Przedstawiamy ich tabelaryczny przegląd z podziałem na poszczególne podatki.
Niejednokrotnie zdarza się, że podatnik nie posiada listu przewozowego, który potwierdzałby dokonanie wywozu towaru poza terytorium kraju. Przechowuje jednak faktury czy też korespondencję mailową z zagranicznym kontrahentem. Czy w takiej sytuacji przedsiębiorca ma prawo zastosować stawkę 0% do dokonanej na terytorium Unii Europejskiej dostawy towarów?
Mianem „franchisingu” określa się metodę organizacji działalności gospodarczej, w efekcie której powstaje sieć złożona z wielu niezależnych pod względem prawnym przedsiębiorców, ale oferujących identyczne towary lub usługi według jednolitych reguł i standardów określanych przez organizatora sieci. Uogólniając można powiedzieć, że organizator sieci (franczyzodawca) sprzedaje przepis na osiągnięcie sukcesu
Czy czynności ściągania od członków wspólnoty mieszkaniowej kwot na pokrycie kosztów zarządu nieruchomością wspólną oraz wykonywania przez zarząd innych obowiązków są przedmiotem opodatkowania VAT?
Czy tylko atest wydany w latach ubiegłych daje prawo w 2003 roku do stosowania 0% i 7% stawki VAT na wyroby rehabilitacyjne?
Prowadzę przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna. Zamierzam rozszerzyć działalność i otworzyć sklep w innym mieście, objętym właściwością innego urzędu skarbowego niż dotychczas. Czy powinienem rozliczać się z VAT w obydwu urzędach, czy tylko w jednym?
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług, z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego, z uwzględnieniem kwot wynikających z decyzji, o których mowa w art. 11b tej ustawy (definicja z art. 19 ust. 2 ustawy o