Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2018-07-03

Franchising w ujęciu prawnym, podatkowym i rachunkowym

Mianem „franchisingu” określa się metodę organizacji działalności gospodarczej, w efekcie której powstaje sieć złożona z wielu niezależnych pod względem prawnym przedsiębiorców, ale oferujących identyczne towary lub usługi według jednolitych reguł i standardów określanych przez organizatora sieci. Uogólniając można powiedzieć, że organizator sieci (franczyzodawca) sprzedaje przepis na osiągnięcie sukcesu, a później pilnuje, aby był on prawidłowo realizowany.

Franchising jest złożonym i kompleksowym narzędziem prawnym pozwalającym na dotarcie do klientów za pomocą sieci złożonej z wielu punktów oferujących identyczne towary i usługi. W porównaniu z przedsiębiorcami organizującymi sieć jako zbiór filii lub oddziałów stanowiących część przedsiębiorstwa, a wyodrębnionych jedynie organizacyjnie, franchising pozwala na osiągnięcie podobnych efektów. Wszystkie jednostki wchodzące w skład sieci oferują identyczne towary i usługi podlegające tym samym standardom kontroli jakości. Tak samo sprawnie mogą być organizowane szkolenia pracowników oraz akcje promocyjne i reklamowe. Z punktu widzenia organizatora sieci franchising w odróżnieniu od opisanego „klasycznego” sposobu umożliwia ograniczenie kosztów oraz zmniejszenie ryzyka niepowodzenia inwestycji, limituje odpowiedzialność prawną wobec klientów oraz stabilizuje przychody.
Cechy i funkcja franchisingu
Franchising jest kojarzony z działaniem wielkich międzynarodowych koncernów. Jednak nic nie przemawia za ograniczaniem stosowania go tylko do tych podmiotów. Wielu polskich przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces dzięki własnemu pomysłowi na prowadzenie biznesu, może wykorzystać franchising do dalszej ekspansji.
OGRANICZENIE KOSZTÓW
Przedsiębiorca zamierzający przystąpić do sieci (franczyzobiorca) powinien dysponować kapitałem. Jego wysokość zależy przede wszystkim od rodzaju działalności i jest określana przez organizatora sieci. Osoba zamierzająca przystąpić do sieci czyni to na własny rachunek i we własnym imieniu oraz ponosi pełne finansowe ryzyko niepowodzenia. Redukuje to poziom kosztów i ryzyka organizatora sieci. Niepowodzenie inwestycji polegającej na stworzeniu nowego elementu sieci nie dotyczy w zasadzie organizatora sieci, który nie poniósł związanych z tym nakładów.
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00