Zbieg tytułów do ubezpieczeń z ZUS pracownika zatrudnionego na zlecenie w OPS
Nowelizacja przepisów ubezpieczeniowych już na to pozwala. Skorzystają na tym płatnicy, których zadłużenie z tego tytułu może sięgać niekiedy nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych
W pierwszej części opracowania przedstawione zostały ogólne zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne oraz sposób opłacania składek osób niepełnosprawnych u pracodawcy zatrudniającego mniej niż 25 osób.
18 grudnia 2002 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia 2003 r., wprowadza wiele zmian w zakresie obowiązków płatników, w tym dotyczących dokumentów zgłoszeniowych, oraz rozszerza zakres zobowiązanych do elektronicznego przekazywania danych.
Przekazywaniem do ZUS dokumentacji w formie elektronicznej zajmuje się zazwyczaj sam płatnik. Ma on jednak możliwość upoważnienia innej osoby lub firmy do wykonywania tej czynności.
Mało kto zdaje sobie sprawę z wpływu kapitału początkowego na wysokość przyszłej emerytury. Większość spośród nas nie ma też świadomości, że czynny udział w rozpoczętej niedawno akcji ustalania uprawnień do kapitału i obliczenia jego wysokości może znacząco zaważyć na kwocie przyszłej emerytury.
Obecnie niemal każda firma może znaleźć się w trudnej sytuacji, z postawieniem w stan upadłości włącznie. Zgodnie z art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z 24 października 1934 r. - Prawo upadłościowe (j.t. Dz.U. z 1991 r. Nr 118, poz. 512 ze zm.) przedsiębiorca, który zaprzestał płacenia długów, będzie uznany za upadłego.
Od 1 stycznia 2002 r. zaostrzono kryteria dochodowe uprawniające do świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Płatnik składek na ubezpieczenie społeczne w przypadku ich niepłacenia staje się dłużnikiem ZUS. Uprawnienia ZUS jako wierzyciela sięgają m.in. możliwości zastosowania instytucji zabezpieczającej należności, jaką jest hipoteka.
Co miesiąc za ubezpieczonego odprowadzane są do ZUS składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Natomiast w informacji, jaką ubezpieczony otrzymał z ZUS, wykazane są składki na ubezpieczenia emerytalne. Co z resztą składek przekazywanych co miesiąc do ZUS?
Pracownicy otrzymali informacje o składkach zewidencjonowanych na indywidualnym koncie w ZUS. Z ich wyliczeń wynika, że w poszczególnych miesiącach są różnice w składkach po około 2 grosze. Czy płatnik jest zobowiązany do składania dokumentów korygujących takie małe różnice?
Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 8 sierpnia do 12 września 2003 r. Zaświadczenie lekarskie o niezdolności do pracy złożył 11 sierpnia 2003 r. Wraz ze zwolnieniem lekarskim złożył również zaświadczenie wystawione przez pracodawcę na druku ZUS Z-3. Pracownik ten jest zatrudniony u pracodawcy, który łącznie zatrudnia nie więcej niż 20 ubezpieczonych, do wypłaty zasiłku chorobowego
Emeryt lub rencista prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą nie musi obawiać się zmniejszenia swojego świadczenia, jeżeli zadeklaruje najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, tj. 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale.
W drugiej części opracowania „Dział kadr w firmie” przedstawiamy zasady prowadzenia dokumentacji dotyczącej przebiegu zatrudnienia danego pracownika u pracodawcy oraz dokumentów niezbędnych w kontaktach z ZUS. Zamieszczone zostały informacje o zasadach, trybie i sposobach dokumentowania czasu pracy, pracy w nadgodzinach, udzielania i wykorzystywania urlopów wypoczynkowych, zmian warunków pracy i wynagradzania
Od 1 sierpnia br. weszły w życie zmiany w zasadach elektronicznego przekazywania korekt dokumentów ubezpieczeniowych do ZUS.
Jak kolejne zmiany zasad umarzania zaległych należności wpłynęły na aktualną sytuację zadłużonych przedsiębiorców?